Lajme

Policia e Koresë së Jugut kërkon të akuzojë zyrtarët për 159 të vrarët në përplasje


Policia e Koresë së Jugut po kërkon akuza për vrasje të pavullnetshme dhe neglizhencë kundër 23 zyrtarëve – përfshirë oficerët e zbatimit të ligjit – për dështimet e sigurisë publike që ata thanë se ishin përgjegjës për një përplasje të turmës në kryeqytetin, Seul, që vrau 159 njerëz në një zonë të njohur të jetës së natës.

Son Je-han, i cili drejtoi hetimin special të Agjencisë Kombëtare të Policisë për tragjedinë, tha të premten se ekipi i tij tani do t’ua dërgojë dosjen e çështjes prokurorëve pas përfundimit të një hetimi për ngjarjet e asaj nate.

Pavarësisht se kishte parashikuar një turmë prej më shumë se 100 mijë personave për festimet e Halloween në tetor 2022, policia e Seulit kishte caktuar më pak se 140 oficerë në lagjen e ngarkuar të natës të kryeqytetit Itaewon në ditën e shtypjes dhe shumica ishin të fokusuar në monitorimin e përdorimit të drogës dhe krimeve të dhunshme, të cilat ekspertët tha se ka lënë pak burime për sigurinë e turmës.

Rezultatet e hetimit policor 74-ditor të shpallur nga Son konfirmuan më së shumti atë që ishte tashmë e qartë – se policia dhe zyrtarët publikë nuk arritën të përdornin masa domethënëse të kontrollit të turmës për numrin e pritur të argëtuesve të Halloween.

Në thelb injoruan thirrjet e urgjencës të bëra në linjat telefonike të policisë që paralajmëronin një turmë të madhe disa orë përpara se situata të kthehej në një tronditje vdekjeprurëse më 28 tetor.

Më shumë se 500 hetues shqyrtuan rolin e zyrtarëve të distriktit, policisë, zjarrfikësve dhe shërbimeve të tjera të urgjencës për të “arritur në fund të aksidentit vdekjeprurës”, njoftoi të premten Agjencia e Lajmeve “Yonhap” e Koresë së Jugut.

Zyrtarët gjithashtu dështuan në përgjigjen e tyre pasi njerëzit filluan të binin dhe u shtypën në një rrugicë të ngushtë të bllokuar me pjesëmarrës në festë, tha Son.

“Gjykimi i pasaktë i situatës, shpërndarja e ngadaltë e informacionit për situatën, bashkëpunimi i dobët midis institucioneve të lidhura dhe vonesat në operacionet e shpëtimit ishin ndër dështimet e mbivendosura që shkaktuan numrin e madh të viktimave”, tha Son në një konferencë shtypi në Seul.

Yonhap raportoi se pasi personi i parë u rrëzua, turmat që nuk ishin në dijeni të asaj që po ndodhte vazhduan të shtyheshin për 10 minuta, duke çuar në shtypjen dhe humbjen e madhe të jetës.

“Ndërsa turmat u grumbulluan në rrugicë, dendësia e turmës arriti në 10.74 njerëz për metër katror në shtegun e ngushticës, duke lënë shumë ‘të shtyrë përpara dhe mbrapa nga turmat me këmbët e tyre mbi tokë’”, raportoi Yonhap, duke cituar një zëdhënës të grupit hetimor.

Midis 23 personave të rekomanduar për aktakuzë janë Park Hee-young, kryetar i komunës së Seulit në distriktin Yongsan dhe ish-shefi i policisë së distriktit, Lee Im-jae. Ata janë dy nga gjashtë personat që tashmë janë arrestuar në lidhje me ngjarjen.

Është e paqartë nëse rezultatet e hetimit policor do të jenë të mjaftueshme për të qetësuar zemërimin publik në Korenë e Jugut dhe kërkesat e mëtejshme për përgjegjësinë e qeverisë.

Ligjvënësit e opozitës dhe disa të afërm të viktimave kanë kërkuar hetime për figura më të profilit të lartë, si ministri i Brendshëm dhe Sigurisë Lee Sang-min dhe Komisioneri i Përgjithshëm i Agjencisë Kombëtare të Policisë, Yoon Hee-keun, të cilët gjithashtu janë përballur me thirrje për të dhënë dorëheqjen.

“Kemi kaq shumë pyetje pa përgjigje”, u tha gazetarëve Lee Jong-chul, kreu i një grupi që përfaqëson familjet e viktimave teksa mbërriti në zyrën e prokurorit në Seul të premten.

“Ne erdhëm këtu për të dhënë deklaratën e një viktime, duke pritur një hetim më të mirë dhe të zgjeruar”.

Megjithatë, Son tha se ekipi i posaçëm i hetimit do të mbyllë hetimet e tij që përfshijnë Ministrinë e Brendshme dhe Sigurinë, Agjencinë Kombëtare të Policisë dhe Qeverinë Metropolitane të Seulit, duke thënë se ishte e vështirë për të vendosur përgjegjësinë e tyre të drejtpërdrejtë.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore