Kosova

Policia arreston dy shtetas të Serbisë në Veri


Policia e Kosovës.

Policia e Kosovës, ka bërë të ditur se gjatë të martës në mbrëmje në Veri të Kosovës ka ndaluar një automjet me targa të Sllovenisë me të cilin ka qenë duke qarkulluar dy shtetas të Serbisë që të njejtit pastaj janë arrestuar.

Lajmi për arrestimin e tyre është kumtuar përmes një komunikate për media.

“Dy personat e dyshuar janë arrestuar dhe janë shoqëruar në stacion policor, pasi gjatë kontrollit të automjetit që drejtonin janë gjetur dhe janë konfiskuar disa pajisje të kundërligjshme, përfshirë maska kamuflazhi, emblema me simbole nacionaliste, dokumentacione”, thuhet në komunikatën e Policisë.

Për të njëjtit është thënë se pas intervistimit ndaj dy personave të dyshuar me vendim të prokurorit kompetent, është caktuar masa e ndalimit prej 48 orëve.

Konfiskimi i pajisjeve nga ana e Policisë së Kosovës.

Ky institucion i sigurisë, tutje ka bërë të ditur edhe dëshmitë e konfiskuara në cilësi të provave materiale, të cilat është dyshuar se mund të përdoren për veprime të dhunshme

“Një shufër metalike (policore), një maskë kamuflazhi, disa thika, disa emblema me simbole nacionaliste (4 S) dhe flamur serb (4 S), disa lloje të dyshuara të substancave narkotike, telefona celularë, sprej të ndryshëm, sfera metalike, lidhëse plastike, një automjet, një kartelë e veteranëve të luftës së Serbisë, dhe një kartelë të akademisë për siguri e Serbisë dhe një çekan”.

Tutje nga Policia është thënë se do të vazhdohet të mbahet një ambient i sigurt dhe i qetë për të gjithë qytetarët e Kosovës pa dallim, si dhe do të ndërmarrë masa ligjore ndaj veprimeve të kundërligjshme, që në çfarëdo mase do të rrezikonin sigurinë, qetësinë dhe stabilitetin në vend.​

Po ashtu, më 30 maj Policia e Kosovës, ka bërë të ditur se janë arrestuar edhe tre persona të dyshuar për djegien e një flamuri të Serbisë në Graqanicë.

Në komunikatën e Policisë ishte theksuar se të njëjtit dyshohen për veprën “asgjësim apo dëmtim i pasurisë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore