Sport

Pochettino, favoriti për t’u bërë trajner i Chelsea-t


Mauricio Pochettino është bërë favorit i shquar për t’u bërë trajneri i ardhshëm i Chelsea-t.

Emërimi i Frank Lampard si trajner i përkohshëm deri në fund të sezonit nuk e ka ndalur ndjekjen e Bluve për një shef të ri.

Kërkimi për kandidatë është reduktuar në katër. Në të janë Julian Nagelsmann, ndonëse gjermani pothuajse është larguar nga kjo garë, Vincent Kompany, Luis Enrique dhe Pochettino, më të pozicionuarit për të qenë trajneri i ri i skuadrës londineze.

Përfaqësuesit e Chelsea dhe Pochettino kanë zhvilluar disa takime javët e fundit dhe ndjenjat nga të dyja palët janë pozitive.

Aq sa trajneri argjentinas është kthyer në favoritin kryesor për të marrë frenat e skuadrës sezonin e ardhshëm.

Chelsea ishte tashmë në bisedime me Pochettino verën e kaluar, por në atë kohë kushtet sportive të ofruara nga ekipi anglez nuk përfunduan duke e bindur trajnerin.

Pochettino kaloi më shumë se pesë vjet si trajner i Tottenham, një skuadër me të cilën arriti një finale të Ligës së Kampionëve në vitin 2019. Ai gjithashtu udhëhoqi skuadrën në pozitën e nënkampionit në Premier League në sezonin 2016-17.

Pas largimit nga Spurs në nëntor 2019, Pochettino iu bashkua Paris Saint-Germain për sezonin 2020-21. Megjithatë, pavarësisht se fitoi 55 nga 84 ndeshjet e tij në krye, Pochettino nuk vazhdoi në skuadrën franceze.

Ideja e Todd Boehly është të presë deri në verë për të marrë një vendim përfundimtar për menaxherin e tij të ardhshëm. Megjithatë, ka disa analistë që këmbëngulin se vendimi duhet të merret sa më shpejt.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore