Vende

Plazhet e Greqisë, gjithmonë për të mos u humbur


Për adhuruesit e plazhit, nuk bëhet më mirë se Greqia. Ajo ka milje vijë bregdetare, të rrethuara nga ujërat kristalë të Detit Jon dhe Detit Egje.

Këtu është zgjedhja e plazheve më të mira në Greqi.

Plazhet e Mykonos

I famshmi Plazhi i Parajsës dhe Plazhi Super Parajsë janë më të preferuarit nga turistët. Gjatë verës, klubet e plazhit luajnë muzikë elektronike pa ndërprerje tërë ditën dhe tërë natën. Uji i pastër, pamja mbresëlënëse është gjithçka mund të kërkoni.

© pkazmierczak / Getty Images

Plazhi Potami, Samos

Në një liman të mbrojtur nga kodrat e pyllëzuara, Plazhi Potami vlerësohet për peizazhin e tij natyror. Vizitorët mahniten me malet e gjelbërta të harlisura që rrethojnë plazhin, dhe formacionet dalluese shkëmbore përgjatë bregdetit dhe në det. Një pengesë është vija bregdetare me guralecë.

© Petr Kopka / Shutterstock

Plazhi Navagio, Zakynthos

I fshehur brenda një limani të ngushtë dhe i mbyllur nga shkëmbinjtë e thepisur, ky plazh i izoluar i ëndërruar është i arritshëm vetëm me turne të organizuar me anije. Ekskursioni i plazhit në anijen Zakynthos u jep turistëve një shans për të parë plazhin, për të notuar në det dhe për të vizituar shpellat e detit aty pranë.

Photo: Shutterstock

Plazhi Elafonissi, Kretë

Ndër plazhet më të bukura të Kretës, Elafonissi mahnit vizitorët me bregdetin e saj të butë me rërë rozë dhe ujërat e lagunës bruz të kristaltë. Plazhi i gjatë një milje i gjatë gjendet në të vërtetë në një ishull të vogël, i cili është një rezervat natyror i mbrojtur pranë territorit të Kretës.

Porto Katsiki, Lefkada

Udhëtimi për në Porto Katsiki lë të kuptohet për shkëlqimin natyror të këtij plazhi që të lë pa frymë. Në këtë mjedis të mrekullueshëm të izoluar dhe me detin e tij safir magjepsës, plazhi ndihet vërtet magjik.

Plazhi Porto Katsiki ka një vijë të gjatë bregdetare, me hapësirë ​​të bollshme për banjë dielli.

Plazhet e Santorinit

Gjeologjia unike vullkanike e ishullit u jep këtyre plazheve një cilësi gati surrealiste. Plazhi në vetvete është mjaft i vogël, dhe gjatë verës, bregdeti i vogël është i mbuluar me shtretër dielli dhe çadra. Plazhi i Kuq është një atraksion i domosdoshëm për t’u parë sepse nuk është ndryshe nga asnjë plazh tjetër në botë.

© Panos Karas / Shutterstock

Plazhi Myrtos, Kefalonia

Pamja dramatike natyrore e Plazhi Myrtos në ishullin Kefalonia krijon një përshtypje të habitshme. Vetëm udhëtimi për në plazh lë të kuptohet për largësinë e tij, pasi afrohet nga një rrugë e ngushtë dredha-dredha, me pamje mahnitëse të detit përgjatë rrugës.

Plazhi Agali, Folegandros

Udhëtarët adhurojnë fshatrat tradicionale dhe plazhet e veçuara romantike në Folegandros. Ky ishull rural ka një ritëm të qetë që i lejon vizitorët të ngadalësohen dhe të pushojnë.

AgaliPlazhi është një vend i vogël miqësor ndaj familjes me një bregdet të pacenuar me rërë dhe ujëra të sigurta, të cekëta.

Kyra Panagia, Karpathos

Turistët e dinë se ata janë në një befasi të mrekullueshme kur marrin rrugën e ngushtë malore, të lakuar deri në plazhin e Kyra Panagia, me pamje të mrekullueshme të detit gjatë rrugës. Plazhi në formë gjysmë hëne është i mbrojtur nga shkëmbinjtë e dukshëm shkëmborë, të mbuluar me bimësi të harlisur mesdhetare, duke krijuar përshtypjen e një parajse ishullore.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore