Lajme

Plani amerikan kundër konfiskimit të armëve perëndimore nga Rusia


Departamenti Amerikan i Shtetit zbuloi të enjten një plan për të luftuar devijimin e paligjshëm të disa llojeve moderne të armëve konvencionale në Evropën Lindore.

Plani, siç theksohet në njoftimin për shtyp të Departamentit të Shtetit, “pasqyron angazhimin tonë ndaj praktikave të përgjegjshme të transferimit të armëve, partneritetin tonë afatgjatë, të vazhdueshëm dhe efektiv me Ukrainën dhe partnerët e tjerë të sigurisë, si dhe dekada të bashkëpunimit të suksesshëm ndërkombëtar për të identifikuar dhe ndaloni tregtinë e paligjshme të armëve në mbarë botën”.

Ata shpjegojnë se gjatë armiqësive në Ukrainë ekziston rreziku i aksesit të paligjshëm të armëve perëndimore për trupat ruse, mercenarët dhe “aktorët joshtetërorë”, kryesisht sistemet e raketave portative kundërajrore dhe raketat antitank.

“Qeveria ukrainase ka marrë përsipër të sigurojë mbrojtjen dhe llogaritjen e duhur të pajisjeve të transferuara të mbrojtjes me origjinë amerikane, megjithëse ne e pranojmë se natyra kaotike e armiqësive mund ta komplikojë këtë detyrë”, shpjegoi DASH-i.

Plani përfshin fillimisht forcimin e kapaciteteve të forcave të sigurisë në Ukrainë dhe shtetet fqinje për të llogaritur dhe ruajtur armët dhe municionet gjatë transferimit, ruajtjes dhe vendosjes.

Së dyti, do të planifikohet forcimi i mbrojtjes së kufijve në Ukrainë dhe shteteve fqinje.

Në radhë të tretë do të bëhet ndërtimi i kapaciteteve të forcave të sigurisë, agjencive ligjzbatuese dhe agjencive të kontrollit kufitar në Ukrainë dhe shteteve fqinje për të penguar, zbuluar dhe bllokuar qarkullimin e paligjshëm të disa llojeve moderne të armëve konvencionale.

“Pasi filloi këtë luftë, Rusia është përgjegjëse për çdo armë të paligjshme që bie në duart e huaja. Mënyra më efektive për të de-përshkallëzuar konfliktin dhe çdo rrezik i devijimit të paligjshëm të armëve do të ishte që Rusia t’i japë fund luftës që ka filluar dhe të tërheqë trupa nga i gjithë territori sovran i Ukrainës”, theksoi në përmbyllje Departamenti Amerikan i Shtetit.

Kujtojmë se më herët, Komisioni Evropian propozoi gjithashtu përditësimin e rregullave të BE-së për importin, eksportin dhe transitin e armëve të zjarrit për përdorim civil në sfondin e pushtimit të plotë të Rusisë në Ukrainë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore