Lajme

Pjesa e Kinës në tregun evropian të makinave elektrike dyfishohet në më pak se dy vite


Në tregun evropian të makinave elektrike, pjesa që zë Kina është dyfishuar në më pak se dy vite.

Kjo vjen teksa ekonomia e dytë më e madhe në botë përpiqet të marrë drejtimin në tranzicionin larg makinave me motor me djegie.

Sakaq, Mbretëria e Bashkuar është tregu më i madh në Evropë për markat kineze të makinave elektrike, duke zënë thuajse një të tretën e shitjeve në vitin 2023 deri më tani.

Afro 5 për qind e të gjitha shitjeve të makinave të reja në Mbretërinë e Bashkuar ishin nga markat kineze në shtatë muajt e parë të vitit 2023, një pjesë e tregut e dyta pas Suedisë.

Ndërkohë, prodhuesit kinezë të makinave kanë shitur thuajse të njëjtin numër makinash elektrike në Evropë në shtatë muajt e parë të 2023-ës, sikurse në të gjithë vitin 2022.

Prej kohësh, markat kineze kanë luftuar për të hyrë në Evropë për shkak të reputacionit për makina me cilësi më të ulët.

Disa analistë besojnë se ardhja e teknologjisë së re elektrike të baterive ka fshirë problemin për markat kineze dhe se shitjet po lulëzojnë.

Prodhuesi i baterive dhe makinave BYD, i cili mbështetet nga investitori amerikan Warren Buffett, është prodhuesi më i madh i makinave elektrike në mbarë botën, duke përjashtuar prodhuesin amerikan Tesla.

Edhe SAIC në pronësi të shtetit dhe konglomerati i makinave private Geely po konkurrojnë me një mori startup-sh vetëm elektrike si Nio dhe Xpeng për një pjesë të tregut global në rritje.

Pjesa e makinave kineze në tregun e përgjithshëm evropian të makinave është rritur nga 0.1% në vitin 2019 në 2.8% në shtatë muajt e parë të vitit 2023.

Por është e qartë se kompanitë kineze po synojnë automjetet elektrike në veçanti: pjesa e tregut për makinat elektrike me bateri të pastra u rrit nga 0.5% në vitin 2019 në 3.9% në vitin  2021.

Deri më tani, prodhuesit kinezë kanë fituar 8.2% të çmimeve evropiane tregu i makinave elektrike, duke shitur 86 mijë makina elektrike me bateri.

Sakaq, rritja e shpejtë e prodhuesve kinezë të makinave ka ndezur këmbanat e alarmit në Evropë, ku miliona njerëz punojnë në prodhimin e makinave.

Po ashtu Kina ka një avantazh të rëndësishëm, sepse ka epërsinë në prodhimin e baterive, duke e lënë industrinë evropiane të varur nga një rival gjeopolitik derisa të ndërtojë ‘gigafabrikat’ e veta.

Një markë e njohur kineze në Mbretërinë e Bashkuar është MG-ja.

Marka MG u themelua në vitet 1920, por marka u mor nga SAIC pasi MG Rover u shemb në vitin 2005, pas dekadash rënie për rëndësinë e industrisë në Mbretërinë e Bashkuar.

SAIC ka lançuar një seri makinash elektrike MG të prodhuara në Kinë, të cilat janë dëshmuar shumë të njohura në Mbretërinë e Bashkuar pjesërisht për shkak të çmimeve relativisht të ulëta.

MG4 EV ishte makina e dytë më e shitur elektrike në Mbretërinë e Bashkuar në shtatë muajt e parë të vitit 2023, pas modelit Y SUV të Tesla-s.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore