Gatimi

Pjata e duhur për ditët e ngrohta: Roleta me kungull dhe djathë


Ilustrim

Kungulli i njomë është një nga perimet më të pëlqyera pasi mund përgatitet në mënyra të panumërta.

Nëse e përgatitni sipas kësaj recete, ju do të keni një pjatë të lehtë që nuk kërkon shumë punë.

Përbërësit:

100 gr djathë sipas dëshirës tuaj

25 g djathë parmezan

2 lugë borzilok të freskët të grirë

1 lugë gjelle ullinj të grirë

1 lugë gjelle lëng limoni

Pak kripë dhe piper

4 kunguj të njomë më të vegjël

Përgatitja:

Në një tas të vogël përzieni të gjithë përbërësit përveç kungujve të njomë, të cilat do t’i prisni në shirita të hollë.

Hidhni vajin në tigan dhe skuqni për pak kohë kungull i njomë. I heqim kungulleshkat dhe kur te jene ftohur pak lyejmë secilën pjesë me një shtresë të hollë nga përzierja e djathit.

Mbështilleni dhe fiksoni me kruajtëse dhëmbësh, dekorojeni sipas dëshirës.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore