Libra

Pink do të dhurojë 2 mijë libra të ndaluar rreth racës dhe seksualitetit në koncertet e ardhshme në Florida


Këngëtarja, Pink po përdor platformën e saj për të qenë një aleate teksa ajo udhëton nëpër Florida – ku të drejtat e komunitetit LGBTQ+ dhe liria e fjalës janë në rrezik.

Organizata jofitimprurëse “PEN America” njoftoi zyrtarisht të hënën e 13 nëntorit se superylli i popit, 44 vjeçe, po bashkohet me organizatën e mbrojtjes së shprehjes së lirë për të dhuruar mijëra libra të ndaluar në koncertet e saj të ardhshme në Florida.

Ndërsa fituesja e “Grammy-it” do të zhvillojë turneun e saj “Trustfall”, 1 mijë fansat e parë që kërkojnë të lexojnë në çdo shfaqje do të jenë në gjendje të largohen me kopje të reja të librave të ndaluar në treg.

Librat që Pink ka zgjedhur të dhurojë përfshijnë tema të identitetit racor dhe seksual, me tituj duke përfshirë librin me figura “The Family Book” nga Todd Parr, një libër për lexuesit e moshës së mesme nga seria “Girls Who Code”, romani i dashur nga Toni Morrison dhe librin me poezi të Amanda Gorman “The Hill We Climb”.

Partneriteti i Pink vjen pasi Florida ka zbatuar ligje që kufizojnë fjalën e lirë në arsim në vitet e fundit, të tilla si Akti i Lirisë Individuale, i cili u miratua në korrik të vitit 2022 dhe kufizon mënyrën se si racizmi dhe diskriminimi sistematik mësohet në shkolla dhe në vendin e punë.

Këngëtarja e “Just Give Me a Reason” u shpreh se pse po përdor platformën e saj për të dhuruar libra të ndaluar me një deklaratë në një deklaratë për shtyp.

“Librat kanë pasur një gëzim të veçantë për mua që kur isha fëmijë, dhe kjo është arsyeja pse nuk jam e gatshme të qëndroj pranë dhe të shikoj ndërsa librat janë të ndaluar nga shkollat”, tha ajo.

“Është veçanërisht e urryer të shohësh që autoritetet të vënë në shënjestër librat rreth racës dhe racizmit dhe kundër autorëve LGBTQ dhe atyre me ngjyrë. Ne kemi bërë kaq shumë hapa drejt barazisë në këtë vend dhe askush nuk duhet të dëshirojë ta shohë këtë progres të përmbysur”, shtoi ajo.

Superylli nuk është e vetmja e famshme që flet hapur për këtë çështje – në shtator, mbi 175 yje, duke përfshirë këngëtaret Ariana Grande dhe Ava Max, nënshkruan një letër të hapur që dënonte ndalimin e librave.

Pink ka përdorur prej kohësh platformën e saj për të mbrojtur komunitetin LGBTQ+ dhe të drejtat e grave, ndër çështje të tjera, dhe është një mbështetëse e bamirësive si Planned Parenthood e Human Rights Campaign.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore