Lajme

Pfizer së shpejti me vaksinë specifike kundër Omicron-it


Ilustrim

Kompania farmaceutike, Pfizer, po zhvillon një vaksinë hibride që kombinon vaksinën e saj origjinale me një formulim që mbron kundër variantit Omicron – ky i fundit është mes varianteve më të transmetueshme të COVID-19.

Lajmin e kanë konfirmuar zyrtarë nga marka gjigante e prodhimit të produkteve farmaceutike, ndërsa mes tjerash thuhet se Pfizer do të vlerësojë formulimin e ri hibrid.

Albert Bourla – Shef ekzekutiv i Pfizer.

“Do të sjellim një vaksinë specifike për Omicron dhe do të përcaktojë se cila është më e përshtatshme për të ecur përpara deri në mars”, tha shefi ekzekutiv, Albert Bourla në Konferencën e Kujdesit Shëndetësor.

“Pfizer do të jetë gati në mars për t’iu afruar rregullatorëve amerikanë për pastrimin e vaksinës së modifikuar dhe për ta sjellë atë në treg, dhe tashmë ka filluar prodhimin, tha Bourla.

Edhe më parë, burime pranë Pfizer, patën thënë në fund të nëntorit, pak pasi lloji i ri u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut, se po punonin në shpikjen e një vaksine të pavarur specifike për Omicron.

Gjigandi, Pfizer, me bazë në New York dhe partneri gjerman BioNTech SE po testojnë gjithashtu versione me doza më të larta të vaksinës së tyre dhe po vlerësojnë orare të ndryshme dozimi.

Borula, tha se vazhdon të ofrojë burime shtesë për njësinë e vaksinave të kompanisë dhe po kërkon gjithashtu të vendosë teknologjinë e saj të ARN-së në hapësira të tjera.

Pfizer.

“Është e qartë se është një teknologji shumë e fuqishme dhe ne thjesht po gërvishtim sipërfaqen e saj”, tha ai.

Të hënën e 10 janarit, Pfizer njoftoi një trio marrëveshjesh për të ndërtuar ekskluzivitetin e saj të ri të kandidatëve të për të synuar mboshtjen e COVID-it, sëmundjeve të rralla dhe kancerin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore