Lajme

Pfizer pret 15 miliardë dollarë shitje të vaksinës Covid-19


Gjiganti i vaksinës Pfizer ka thënë se pret 15 miliardë dollarë shitje këtë vit për të vaksinën kundër koronavirusit që zhvilloi me firmën gjermane BioNTech, shkruan BBC.

Vaksina ishte një nga të parat që u autorizua për përdorim nga vende të ndryshme të botës, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar dhe SH.B.A.

Shumë vende rreth botës janë përpjekur të vaksinojnë popullsinë e tyre për të shpëtuar jetë dhe për të ndihmuar rimëkëmbjen ekonomike.

Sipas BBC Pfizer po përpiqet të japë dy miliardë doza të vaksinës në 2021 sa më shpejt të jetë e mundur, ndërsa vendet nxitojnë të nënshkruajnë marrëveshje furnizimi. Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, vaksina solli shitje prej 154 milionë dollarë për Pfizer.

Nga firmat që përshpejtojnë të sjellin vaksinat në treg, analistët presin që të paktën Pfizer dhe kompania rivale amerikane e bioteknologjisë Moderna të fitojnë miliarda dollarë këtë vit.

Pfizer është zotuar të japë 40 milionë doza në Mbretërinë e Bashkuar deri në fund të vitit.

Të martën, Japonia tha se do të merrte të gjitha dozat e vaksinës që kishte blerë nga Pfizer dhe BioNTech pas shqetësimeve se kontrollet e eksportit të BE mund të kishin vonuar programin e inokulimit të Japonisë.

Japonia po zvarrit ekonomitë më të mëdha në fillimin e vaksinimeve, për shkak të mbështetjes së saj në firmat e barnave jashtë dhe po këmbëngul që vaksinat të kalojnë nëpër prova të brendshme.

Pfizer dhe BioNTech kanë rritur kapacitetin prodhues në më shumë se dy miliardë doza në vit nga 1.3 miliardë për të përmbushur kërkesën, tha të martën shefi ekzekutiv i BioNTech Ugur Sahin.

“Prandaj ne jemi të sigurt se do t’i dorëzojmë dozat që i kemi premtuar Japonisë,” tha ai.

Furnizimi me vaksinë ishte përballur me vonesa në pjesë të Evropës për shkak të ndryshimeve në proceset e prodhimit për të rritur dozat. Për të arritur qëllimin e saj global, Pfizer do të duhet të japë mesatarisht rreth 10 milionë doza në javë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore