Stil

Pesë produkte që nuk duhet asnjëherë t’i aplikoni në lëkurë


Ka shumë truke për kujdesin dhe bukurinë “bëjeni vetë” që nuk janë aspak të dobishme, madje mund të shkaktojnë dëme afatgjata

Në botën e bukurisë, ka disa truke që kanë marrë famë në rrjetet sociale, por që duhen shmangur. Kurioziteti i shtyn njerëzit të provojnë gjithçka që dëgjojnë, duke shpresuar që të funksionojë. Tundimi është edhe më i madh dhe më frymëzues kur e dimë se përbërësit janë në majë të gishtave. Edhe pse në dukje të padëmshme, artikujt e përditshëm nuk janë domosdoshmërish të sigurta për t’u përdorur në lëkurë.

Ka shumë truke për kujdesin dhe bukurinë “bëjeni vetë” që nuk janë aspak të dobishme, madje mund të shkaktojnë dëme afatgjata. Këtu janë pesë përbërës që nuk duhen përdorur kurrë për kujdesin e fytyrës dhe sugjeron alternativa:

Limon

Vetitë me shumë acide të limonit e bëjnë atë një përbërës natyral të dëmshëm që mund të irritojë lëkurën. Megjithëse acidet mund të ndihmojnë në zvogëlimin e njollave të errëta dhe eksfolimin e lëkurës, ato që gjenden në limon dhe fruta të tjera agrume nuk janë të përshtatshme për përdorim lokal.

Kur aplikohet drejtpërdrejt në fytyrë, limoni e bën lëkurën tuaj jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj rrezeve ultravjollcë të diellit, duke rrezikuar ndryshimin e ngjyrës, djegien nga dielli dhe dëmtimin e përgjithshëm të lëkurës. Edhe pse limoni është një burim i pasur i vitaminës C, kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës dhe trupit, zgjidhni një serum të formuluar që është i sigurt për t’u përdorur dhe ka rezultate të vërtetuara që do të zbukurojnë fytyrën tuaj.

Kafe
Kokrra kafeje

Edhe pse lëvozhgat e kafesë në shtëpi mund të mos duken të dëmshme, ato në fakt janë. Ky lloj pilingu jo vetëm që mund të dëmtojë fytyrën dhe trupin tuaj, duke shkaktuar irritim dhe parehati, por gjithashtu mund të bllokojë poret. Mikro-plagët e shkaktuara nga fërkimi i kokrrave të kafesë direkt në fytyrë mund të rezultojnë në acarim të rëndë, në varësi të ndjeshmërisë së lëkurës. Në vend të kësaj, provoni disa piling të butë që mund të barazojnë strukturën e lëkurës pa asnjë pasojë.

Pastë dhëmbësh

Përpjekja për të hequr puçrrat gjatë natës është diçka që të gjithë e kemi bërë, por përdorimi i pastës së dhëmbëve si trajtim lokal duhet shmangur. E formuluar mbi bazën e bikarbonatit të natriumit dhe peroksidit, pasta e dhëmbëve krijon acarim, duke e lënë lëkurën të thatë dhe të prirur ndaj qërimi. Lënia e pastës së dhëmbëve mbi puçrrat gjatë natës mund të përkeqësojë gjendjen e akneve, duke lënë shenja. Rekomandohet përdorimi i produkteve të formuluara dhe të testuara për lëkurën me probleme ose të shkoni te dermatologu.

Uthull molle

Trendi i përdorimit të uthullës së mollës si tonik është testuar nga njerëzit në të gjithë internetin, megjithatë, efektet e saj potencialisht të dëmshme e bëjnë atë një produkt që duhet të shmangni për kujdesin e lëkurës në shtëpi. Përveç erës së fortë, kur uthulla aplikohet drejtpërdrejt në fytyrë, ajo shkakton menjëherë një ndjesi djegieje dhe mund të çojë në djegie sipërfaqësore. Nëse jeni duke kërkuar për një tonik që vërtet kontribuon në pamjen e përgjithshme

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore