Sport

Pesë lojtarët me më shumë gola pasi mbushën 30 vjeç


Antonio de Natale /Photo: Getty Images

Të mbushësh 30 vjeç është një perspektivë e frikshme për çdo futbollist profesionist. Është mosha që profesionistët e nivelit të lartë fillojnë të pyesin se çfarë mund tu rezervojë jeta pasi të “varin këpucët”.

Por, për të tjerët, 30 është thjesht fillimi i një kapitulli të ri.

Pavarësisht lojtarëve të rinj që dalin në skenë, disa nga lojtarët më me përvojë, veçanërisht golashënuesit, vazhdojnë të jenë lojtarë kyç.

Ja një vështrim i lojtarëve që shënuan më shumë gola pasi mbushën 30 vjeç.

5.Robert Lewandowski – 123

Robert Lewandowski/ Photo: Ricardo Larreina/Aflo Images /East News

Robert Lewandowski ka qenë një nga lojtarët më të nënvlerësuar të të gjitha kohërave. Paraqitjet e tij të shkëlqyera në të 30-at ishin diçka që i solli titullin e një prej golashënuesve më të mëdhenj në histori.

Polaku shënoi 41 herë për të thyer rekordin prej pesë dekadash të të ndjerit Gerd Muller për më shumë gola (40) në një sezon të Bundesliga-s gjermane.

Tani me skuadrën e tij të re Barcelona-n, ai ka shënuar 13 gola. Aktualisht është lojtari me numrin më të madh të golave ​​në La Liga.

4.Lionel Messi – 138

Lionel Messi/ Photo: P. Lahalle/L’Equipe

Legjenda argjentinase është në formë të mirë tani dhe është përshtatur plotësisht me skuadrën e tij të re Paris Saint-Germain. Messi ka qenë gjithmonë një golashënues.

Gjatë karrierës së tij të shkëlqyer me klubin dhe kombëtaren që përfshin gati dy dekada, argjentinasi ka shënuar gola, ka dhënë asistime dhe ka fituar tituj dhe vlerësime të shumta. Pasi mbush 30 vjeç, ai ka shënuar 138 gola në ligë dhe ka dhuruar 79 asistime.

3.Antonio de Natale – 148

Antonio Di Natale/ Photo: Maxppp

Italiani i “vogël” fitoi gjithashtu “Capocannoniere”, këpucën e artë të Serie A, dy herë pas moshës 33-vjeçare dhe u kurorëzua gjithashtu futbolli italian i vitit në 2010 me Udinese-n.

Gjatë kohës së tij me Udinese-n, aftësia dhe lidershipi i Di Natale-s për të shënuar dhe krijuar raste luajtën një rol kyç në ndihmesën e klubit për të përfunduar në vendin e tretë dhe të katërt në Serie A dhe për t’u kualifikuar në Champions League.

Shënimi i vazhdueshëm i golave ​​nga Di Natale me Udinese-n e bëri atë të arrijë shifra të dyfishta për nëntë sezone radhazi në ligë.

2.Cristiano Ronaldo – 186

Cristiano Roanldo/ Photo: Dan Mullan/Getty Images Europe/Getty Images

Cristiano Ronaldo ka qenë i pandalshëm që kur mbushi 30 vjeç dhe nuk ka dyshim se ai është një nga lojtarët më të mëdhenj në historinë e futbollit.

Në karrierën e tij gati dy dekadëshe për klubin dhe kombëtaren, 37-vjeçari ka grumbulluar mbi 800 gola. Portugezi mund të jetë duke duruar një sezon zhgënjyes me Manchester United, por ai ende renditet në mesin e golashënuesve më të mirë në botë.

1.Zlatan Ibrahimovic – 215

Zlatan Ibrahimovic/ Photo: AC Milan

“Luani”, Zlatan, do të jetë shumë i lumtur të shohë emrin e tij në krye, pasi ai është një nga golashënuesit më pjellorë të të gjitha kohërave.

Reprezentuesi suedez ka fituar tituj të ligës në katër vende të ndryshme Holandë, Itali, Spanjë dhe Francë. Ai luajti një rol vendimtar dhe ndihmoi Milan-in të fitonte Scudetto-n pas një dekate pa titull në Serie A.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore