Stil

Pesë gabime të zakonshme të modës


Ilustrim

Për një “verë të stiluar mirë”, ekspertët e vërtetë të modës u përmbahen rregullave të vogla të modës që shumica e grave – kryesisht pa e ditur – i thyejnë vazhdimisht.

Këto janë gabimet më të zakonshme:

Zgjedhja e materialeve të gabuara

Shumica e grave kanë rroba të bëra nga materiale sintetike, pak a shumë. Kur bëhet fjalë për çmimin, veshjet e bëra nga poliesteri, poliamidi ose poliakrilik janë shumë më të përballueshme.

Megjithatë, në verë lëkura merr frymë më pak nën këto materiale dhe ne djersijmë shumë më tepër.

Rrobat e verës duhet të jenë të lehta. Pambuku, mëndafshi, liri dhe byrynxhyk janë miqtë tanë më të mirë në ditët e verës.

Veshja e të brendshmeve të gabuara

Për shembull, brekët ose sytjenat që janë shumë të ngushta mund të shkaktojnë gërvishtje të shëmtuara dhe fryrje që janë të dukshme në veshje.

Ngjyra është gjithashtu vendimtare: kur të brendshmet duken përmes rrobave të lehta verore, kjo e bën të gjithë veshjen të duket e lirë.

Kombinime të çuditshme ngjyrash

Shumica e femrave mezi presin verën në mënyrë që të kombinojnë ngjyrat e ndryshme gazmore.

Megjithatë, përpara se ta teproni me ngjyrat e ndezura, ju duhet të mendoni për disa rregulla.

Ajo që nuk duhet të bëni është kombinimi i më shumë se tri ngjyrave.

E bardha është gjithmonë një partner i dëshirueshëm në verë në të gjitha kombinimet – me të gjitha ngjyrat e gjalla të verës.

Shumë shtojca

Në verë përdorimi i syzeve të diellit është i pashmangshëm. Pastaj edhe një tjetër kapele, bizhuteri, një këllëf celulari dhe një portofol.

Megjithatë për të mos u dukur të mbipopulluar, duhet të ndalemi dhe të mendojmë se cilët aksesorë na duhen vërtet. Pasi më pak është më shumë.

Veshja e numrit të gabuar

Të gjithëve u ka ndodhur të paktën një herë që në momentin e fundit të hasin në dicka që në pamje të parë duket joshëse, por në të vërtet është shumë e ngushtë, shumë e shkurtër, shumë e gjerë.

Këto pjesë, zakonisht përfundojnë në ndonjë cep të dollapit dhe nuk shërbejnë për asgjë.

Pra, vlerësoni gjithmonë atë që blini . Vetëm kur rrobat ju përshtaten mirë, atëherë do të dukeni bukur.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore