Lajme

‘Përzierja e Sinovac me përforcues të ndryshëm rrit mbrojtjen ndaj Omicron’


Një studim i publikuar nga Universiteti i Oxford-it ka arritur në përfundime se personat që kanë marrë dy doza të vaksinës COVID-19 të prodhuara nga Sinovac Biotech Ltd. të Kinës duhet të marrin një dozë përforcuese për të rritur mbrojtjen kundër Omicron.

Hulumtimi, i botuar të premten në The Lancet, testoi kombinime përforcuese në 1 mijë e 240 njerëz nga Brazili mbi 18 vjeç, të cilët ishin imunizuar me vaksinën e Sinovac, një nga më të përdorurat globalisht, gjashtë muaj më parë.

Ndërsa, ata që morën një dozë të tretë Sinovac përjetuan një rritje të antitrupave 28 ditë më vonë.

Niveli i përmirësimit u zbulua të ishte shumë më i lartë te njerëzit që morën doza nga vaksinat Pfizer Inc., AstraZeneca Plc dhe Johnson & Johnson.

Qasja përforcuese “përziej dhe përputh” nxiti mbrojtje më të fortë të antitrupave kundër variantit delta dhe Omicron, krahasuar me një dozë të tretë të vaksinës Sinovac, të njohur si CoronaVac, tregoi studimi. Kjo është në përputhje me gjetjet nga studime të tjera që mbështesin të ashtuquajturat orare të rritjes heterologe.

Dëshmia se përforcuesi i Sinovac rrit nivelet e antitrupave është një lajm i mirë për kompaninë, si dhe për Kinën e pjesën tjetër të botës në zhvillim, ku produkti është vaksina e zgjedhur.

Kompania kineze tha në fund të vitit të kaluar se po përgatitej për një rënie të të ardhurave pasi disa studime ngritën dyshime në lidhje me efikasitetin e vaksinës së saj kundër Omicron, edhe pas një injeksioni përforcues. Megjithatë, kombinimet e tjera ishin më të mira.

Të dhënat tregojnë “përgjigjen e jashtëzakonshme ndaj një doze të tretë të vaksinave të coronavirusit në një program vaksinash heterologe”, tha Sue Ann Costa Clemens, drejtore e Grupit të Vaksinave të Oksfordit në Brazil.

Përforcuesi Pfizer rriti antitrupat 152 herë, rritja më e madhe në të gjitha rastet e studiuara. Rritja nga një dozë e tretë CoronaVac ishte 12-fish.

Sinovac dhe Sinopharm, ofruesi tjetër i madh i vaksinave COVID në Kinë, të dyja mbështeten në teknologjinë më tradicionale të vaksinave të inaktivizuara, ndërsa Pfizer përdor teknologjinë më të re të ARN-së në inokulimet e tyre.

Kapaciteti neutralizues kundër Omicron u nxit pothuajse për të gjithë ata që përzienin CoronaVac me një vaksinë tjetër. Në të kundërt, studiuesit thanë se vetëm rreth një e treta e atyre të përforcuar me goditjen e Sinovac kishin nivele të dallueshme neutralizimi ndaj variantit të fundit.

Studimi zbuloi gjithashtu se të gjithë përforcuesit janë të sigurt si vazhdim i dy dozave të CoronaVac. Një person i përforcuar me vaksinën Johnson & Johnson dhe dy që morën Pfizer pësuan efekte negative serioze të lidhura me vaksinën, por të gjithë u shëruan plotësisht.

Një nga kufizimet e studimit është se ai nuk mati imunitetin e qelizave T, gjë që do të jepte një tregues të mbrojtjes kundër sëmundjeve të rënda.

Marrë nga Bloomberg, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore