Tregjet

Përpjekja e Arabisë Saudite për rritjen e çmimit të naftës, shqetësim i ri për Biden-in


Një përpjekje e ripërtërirë nga Arabia Saudite dhe Rusia për të shtyrë çmimin e naftës drejt 100 dollarëve për fuçi kërcënon të bëhet një shqetësim tjetër për presidentin amerikan Joe Biden.

Kjo teksa ai ka vendosur pengimin e inflacionit në qendër të ofertës së tij për rizgjedhje.

Nafta e papërpunuar Brent këtë javë tejkaloi 90 dollarë për fuçi për herë të parë në vitin 2023 pasi Riadi dhe Moska zgjatën shkurtimet e furnizimit deri në fund të vitit.

Këtë, paçka se nafta tashmë është rritur me 25 për qind që nga qershori ndërsa kërkesa globale arrin një rekord të lartë.

Po ashtu lëvizja saudite për të rritur çmimet e naftës rrezikon rihapjen e një përçarjeje midis Arabisë Saudite dhe Washington-it ashtu si SHBA-të ndjekin një marrëveshje historike për të normalizuar marrëdhëniet midis Izraelit dhe mbretërisë dhe përpiqen të mbështesin një aleancë kundër Rusisë në takimin e G20-s në Indi.

Zgjatja e shkurtimeve vjen gjithashtu në një kohë delikate brenda vendit për Shtëpinë e Bardhë, e cila ka nxjerrë në pah forcimin e ekonomisë dhe ngadalësimin e inflacionit si një shenjë se “Bidenomics” po funksionon.

Çmimet priren të luajnë një rol të jashtëzakonshëm në perceptimet e votuesve për ekonominë.

Sakaq, analistët janë të mendimit se një shtrëngim i tregut të naftës mund të çojë naftën e papërpunuar në 100 dollarë për fuçi përpara fundit të vitit, duke i rritur kostot e karburantit pikërisht kur inflacioni fillon të lehtësohet në ekonomitë perëndimore.

Çdo rritje e mëtejshme e çmimeve të benzinës mund të komplikojë gjithashtu punën e Rezervës Federale të SHBA-ve pasi vendos nëse duhet të rrisë normat e interesit sërish këtë vit për të ftohur ekonominë.

Shqetësimi është tanimë i qartë në stacionet e karburantit në SHBA, ku çmimet janë rritur me pothuajse një të katërtën këtë vit.

Kjo mbetet nën nivelin më të lartë rekord prej më shumë se 5 dollarë të arritur verën e kaluar, por ende 60 për qind mbi nivelin e tyre kur Biden mori detyrën në janar 2021.

Ndërkohë, inflacioni i çmimit të karburantit u ka dhënë kundërshtarëve republikanë të Biden linja sulmi përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit të ardhshëm.

Ata fajësojnë Shtëpinë e Bardhë për prioritizimin e politikës klimatike mbi prodhimin e brendshëm të naftës.

Vitin e kaluar, kur një krizë globale e çmimeve të energjisë u ndez pas pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës nga Rusia, Shtëpia e Bardhë tërhoqi ndalesat pasi çmimet e naftës u rritën drejt dhe mbi 4 dollarë/g, që konsiderohet si një prag i ndjeshëm politik.

Biden u kërkoi shpuesve të argjilës të pomponin më shumë naftë dhe më pas autorizoi vëllime rekord të naftës së papërpunuar të depozituara në rezervat federale të urgjencës për t’u lëshuar në treg, duke ndihmuar në zbutjen e një rritjeje të mprehtë të çmimit të naftës.

Por këto leva janë më pak efektive tani.

Sektori dikur pjellor i argjilës po rritet ngadalë këto ditë dhe Rezerva Strategjike e Naftës është ulur në nivelin më të ulët që nga viti 1983.

Kombinimi ka ndihmuar në shtrëngimin e tregjeve të naftës ndërsa kërkesa globale për karburant rritet, duke i dhënë Arabisë Saudite më shumë ndikim mbi çmimet.

Tregtarët e energjisë kanë vënë në pikëpyetje gjithashtu pse Arabia Saudite ka zgjatur shkurtimet e saj të naftës duke qenë se çmimet tashmë janë rritur ndjeshëm në tre muajt e fundit.

Sipas vëzhguesve të OPEC, pozicioni i mbretërisë është i nuancuar, edhe pse spekulimet vërtiten rreth rolit që Riadi mund të luajë në një zgjedhje të ngushtë në SHBA.

Princi i kurorës ka synuar një çmim më të lartë të naftës për të paguar për projektin e tij të kushtueshëm të reformës Vizioni 2030, i cili varion nga ndërtimi i konceptit të qytetit Neom në Detin e Kuq deri te blerja e futbollistëve superstar si Cristiano Ronaldo.

Për analistët, përpjekjet e Shtëpisë së Bardhë për të rindërtuar lidhjet me Riadin janë një arsye për reagimin e zbutur të administratës ndaj njoftimit të shkurtimeve këtë javë.

Por kjo është në kontrast të plotë me tetorin e kaluar, kur Arabia Saudite udhëhoqi për herë të parë OPEC-un dhe aleatët e saj në uljen e prodhimit, duke e shtyrë Shtëpinë e Bardhë të akuzonte kartelin për “radhitje” me Rusinë pasi pushtoi Ukrainën dhe shkaktoi një krizë energjetike në Evropë.

Analistët janë të mendimit se Arabia Saudite gjithashtu shpreson të fitojë ndikim në diskutimet e saj me Shtëpinë e Bardhë.

Mbretëria ka një listë të gjatë kërkesash, nga mbështetja më e fortë ushtarake deri te mbështetja për një program bërthamor civil.

Premtimet për të ndërhyrë nëse çmimet e naftës rriten shumë, mbeten një kartë e fortë për Riadin.

Njoftimi i tij përfshinte një rishikim mujor të shkurtimeve që analistët thonë se mund të përdoren si mjet pazaresh në negociata, veçanërisht teksa fushata zgjedhore po luhatet.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore