Shëndet

Përparim në mjekësi – veshka e një derri vazhdon të funksionojë edhe pas një muaji në trupin e një personi të vdekur


Kirurgët amerikanë kanë arritur të transplantojnë veshkën e një derri tek një njeri i vdekur nga truri dhe për më shumë se një muaj ajo funksionoi normalisht – një hap kritik drejt një operacioni që ekipi i Nju Jorkut shpreson ta provojë përfundimisht te pacientët e gjallë.

Shkencëtarët në mbarë vendin amerikan po garojnë për të mësuar se si të përdorin organet e kafshëve për të shpëtuar jetë njerëzore dhe trupat e dhuruar për kërkime ofrojnë një provë të jashtëzakonshme, shkruan Time, transmeton AlbanianPost.

Eksperimenti i fundit i shpallur të mërkurën nga NYU Langone Health shënon funksionin më të gjatë të veshkës së derrit tek një person, megjithëse i vdekur – dhe nuk ka mbaruar.

Studiuesit janë vendosur të gjurmojnë performancën e veshkave për një muaj të dytë.

“A do të funksionojë vërtet ky organ si organi i njeriut? Deri më tani duket sikur është”, tha Dr. Robert Montgomery, drejtor i institutit të transplantit të NYU Langone.

“Duket edhe më mirë se një veshkë njeriu”, tha Montgomery, teksa zëvendësoi veshkat e një njeriu të vdekur me një veshkë të vetme nga një derr i modifikuar gjenetikisht – dhe e pa që menjëherë filloi të prodhonte urinë.

Mundësia që veshkat e derrit një ditë mund të ndihmojnë në lehtësimin e mungesës së madhe të organeve të transplantueshme, e bindi familjen e 57-vjeçarit Maurice “Mo” Miller nga veriu i Nju Jorkut që të dhuronte trupin e tij për eksperimentin.

“Unë luftova me të”, tha motra e tij, Mary Miller-Duffy.

Por atij i pëlqente të ndihmonte të tjerët dhe “unë mendoj se kjo është ajo që vëllai im do të dëshironte. Kështu që unë u ofrova vëllanë tim atyre. Ai do të jetë në librat mjekësorë dhe do të jetojë përgjithmonë”, shtoi ajo.

Derra të modifikuar gjenetikisht

Përpjekjet për transplantim nga kafsha te njeriu kanë dështuar për dekada pasi sistemi imunitar i njerëzve sulmoi indin e huaj.

Tani studiuesit po përdorin derra të modifikuar gjenetikisht në mënyrë që organet e tyre të përputhen më mirë me trupat e njeriut.

Vitin e kaluar me leje të posaçme nga rregullatorët, kirurgët e Universitetit të Maryland transplantuan një zemër derri të modifikuar nga gjenet si një përpjekje e fundit për të shpëtuar një njeri që po vdiste.

Ai mbijetoi vetëm dy muaj përpara se organi të dështonte për arsye që nuk kuptohen plotësisht, por që ofrojnë mësime për përpjekjet e ardhshme.

Tani, Administrata e Ushqimit dhe Barnave po shqyrton nëse do të lejojë disa studime të vogla por rigoroze të transplanteve të zemrës ose veshkave të derrit te pacientët vullnetarë.

Eksperimenti është një nga një varg zhvillimesh që synojnë përshpejtimin e fillimit të provave të tilla klinike.

Gjithashtu së fundmi, Universiteti i Alabamës në Birmingham raportoi një tjetër sukses të rëndësishëm — një palë veshka derri funksionuan normalisht brenda një trupi tjetër të dhuruar për shtatë ditë.

Veshkat nuk prodhojnë vetëm urinë – ato ofrojnë një gamë të gjerë funksionesh në trup.

Në revistën JAMA Surgery, kirurgia e transplantit, Jayme Locke raportoi teste laboratorike që dokumentonin performancën e organeve të derrit të modifikuar nga gjenet.

Ajo tha se eksperimenti njëjavor tregon se ato mund të “sigurojnë funksionin e veshkave të qëndrueshme”.

“Këto eksperimente janë kritike për t’iu përgjigjur pyetjeve të tjera të mbetura në një mjedis ku nuk po e vëmë jetën e dikujt në rrezik”, tha Montgomery.

Më shumë se 100 mijë pacientë janë në listën e transplanteve të SHBA-ve, dhe mijëra vdesin çdo vit duke pritur.

Më parë, Nju Jork dhe një ekip në Universitetin e Alabamës në Birmingham kishin testuar transplantet e veshkave të derrit tek marrësit e vdekur për vetëm dy ose tre ditë.

Por si reagojnë organet e derrit ndaj një sulmi më të zakonshëm imunitar të njeriut që kërkon rreth një muaj për t’u formuar? Vetëm testimi më i gjatë mund të tregojë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore