Lajme

Përgjegjësi për pengjet izraelitë në Gaza qorton të dërguarit evropianë për mbështetjen e marrëveshjeve të Oslo-s


Gal Hirsch, përgjegjës për çështjen e të rrëmbyerve dhe të zhdukurve në emër të kryeministrit Benjamin Netanyahu, u bërtiti ambasadorëve evropianë gjatë një konference këtë javë sepse qeveritë e tyre mbështetën procesin e Oslo-s tre dekada më parë.

Ambasadorët që ishin të pranishëm në konferencë i thanë Haaretz se ndjenin siklet të madh për shkak të sjelljes së Hirsch-it.

Njëri prej tyre tha se “në vend që të na pyeste se si mund të ndihmojmë në lirimin e robërve, ai erdhi të na qortojë për një marrëveshje të nënshkruar kur asnjëri prej nesh nuk ishte në detyrë”.

Hirsch u emërua në krye të çështjeve të rrëmbyerve dhe të zhdukurve tre ditë pas sulmit të Hamasit në zonat përgjatë kufirit të Rripit të Gazës.

Deri në atë moment, qeveria Netanyahu e kishte lënë këtë post të paplotësuar.

Hirsch është një gjeneral brigade i pensionuar dhe komandonte divizionin e Galilesë kur Udi Goldwasser dhe Eldad Regev u rrëmbyen në 2006, duke shkaktuar shpërthimin e Luftës së Dytë të Libanit.

Gal Hirsch, kush është njeriu që do të duhet të rimarrë pengjet izraelite

Më vonë ai dha dorëheqjen nga komisioni i tij pasi u kritikua ashpër për performancën e tij në raportin e Komisionit Almog, duke hetuar incidentin e rrëmbimit.

Në takimin e tij me ambasadorët këtë javë, Hirsch u bërtiti të pranishmëve, duke i kritikuar ata për mbështetjen e vendeve evropiane për procesin e Oslo-s.

Në komentet e tij, Hirsch shqyrtoi marrëdhëniet izraelito-palestineze në dekadat e fundit, duke filluar nga rrethanat rreth nënshkrimit të Marrëveshjes së Oslos në 1993.

“Pas vitesh terrorizmi, ne zgjodhëm rrugën e paqes”, tha Hirsch.

“Kur pashë palestinezët që vinin nga e gjithë bota arabe, duke hyrë të armatosur në Gaza dhe Jerico, të ndjekur nga shtatë qytetet e Bregut Perëndimor, mendova me vete, ‘OK, ata kanë shumë brigada të armatosura tani, pikërisht pranë përqendrimeve të popullsisë izraelite, por ne nënshkruam marrëveshjet e paqes, me miqtë tanë të mirë së bashku me ne në këtë proces, pasi u kritikuam ndër vite për të qenë të pabindur, agresiv dhe paranojak”, shtoi ai.

Më tej Hirsch përmendi nisjen e operacionit Protective Edge dhe reagimin e botës.

“Pas disa vitesh, Autoriteti Palestinez na shpalli luftë dhe në atë që ata e quajtën ‘Intifada e Dytë’, terroristi vetëvrasës shkoi dhe hodhi veten në erë në qendrat e popullsisë izraelite. Ne duhej të nisnim ‘Operacionin Protective Edge'”, kujtoi Gal audiencës së tij, duke u thënë atyre me zemërim: “Duhej të mbronim veten dhe qeveritë tuaja na kritikuan për këtë”.

Që andej, Hirsch vazhdoi me shkëputjen në vitin 2005 dhe vazhdoi me tonin e tij të ashpër ndaj ambasadorëve: “Ne u larguam nga Gaza dhe vendet tuaja vazhduan të na bënin presion që t’i jepnim gjithnjë e më shumë, pavarësisht se palestinezët qëlluan me raketa ndaj nesh”.

Pastaj Gal iu drejtua ngritjes së Iranit në vendet përreth Izraelit, “dhe ju vazhduat të na thoshit të qetësoheshim dhe se gjithçka do të ishte në rregull”.

Në lidhje me faktin se Izraeli ka lejuar mijëra punëtorë të Gazës të hyjnë në Izrael vitet e fundit, Hirsch u tha me vendosmëri diplomatëve të pranishëm: “Kjo ishte gjithashtu rezultat i presionit tuaj ndaj Izraelit. Është koha për t’u zgjuar, zonja dhe zotërinj. Kjo është një thirrje zgjimi për ju – ne jemi zgjuar tashmë”.

“Në cilën anë të historisë dëshironi të jeni?”, i pyeti Hirsch ambasadorët, përpara se t’u thoshte: “Misioni juaj, pasi të mbaroj së foluri, do të jetë që t’i telefononi udhëheqësit tuaj menjëherë… Raportoni tek liderët tuaj se ata duhet të vendosin se ku do të qëndrojnë dhe çfarë do të bëjnë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore