Gatimi

Përgatisni patatet në një mënyrë të pazakontë


Ilustrim

Patatet janë një nga ushqimet më të përdorura në gatimet e shtëpisë. Prej tyre bëhen shumë pjata anësore, përdoret në zierje, sallata, madje edhe në ëmbëlsira.

Rregulloni sasinë e patateve sipas nevojave tuaja dhe filloni të zotëroni aftësi të reja të kuzhinës.

Përgatitja:

Lajini mirë patatet dhe ziejini të pa qëruara në ujë të nxehtë me kripë për rreth 25 minuta. Duke përdorur një pirun, sigurohuni që ato të jenë gati. E kullojmë mirë dhe e rregullojmë në një tepsi të madhe të veshur me letër furre.

Shtrydheni secilën pjesë me një filxhan në mënyrë që të merrni rrathë të trashë rreth një inç. Mund të jetë më e hollë – sa më të holla të jetë, aq më të freskëta do të jenë patatet. I lyejmë me vaj ulliri, kripë dhe i pjekim në 220°C për 15 minuta.

Sigurisht, mund të shtoni edhe erëza sipas shijes: rozmarinë, një përzierje erëzash mesdhetare, hudhër ose djegës. Bëni kombinimin tuaj për një shije të paharrueshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore