Sport

Perez: Po luftoj për të fituar kampionatin


Shoferi meksikan i Formula 1, Sergio Perez ka diskutuar shanset e tij për të fituar Kampionatin Botëror në Formula 1 pas një rezultati të shkëlqyer në Azerbajxhan.

Piloti i Red Bull mori fitoren në Baku të dielën pasi një makinë sigurie me kohë të rastësishme e lejoi atë të lëvizte përpara shokut të skuadrës Max Verstappen në fillim të garës. Ai kishte kaluar tashmë Charles Leclerc të Ferrarit për të hyrë në vendin e dytë pas fillimit në P3.

Kjo fitore do të thotë që Perez tani është vetëm gjashtë pikë prapa shokut të tij të skuadrës pas katër garave të sezonit 2023 dhe ai është i bindur se dyshja po luftojnë të dy për të fituar kampionatin.

Ai tha për Sky Sports pas garës: “Një super fundjavë. Çdo seancë e vetme ishte kaq kritike. Shumë e rëndësishme për t’u dhënë kur ishte e rëndësishme. Sot ne ekzekutuam një garë të jashtëzakonshme. Ai qëndrim i parë ishte çelësi i fitores sime

“Nuk do të udhëtoja nëpër botë nëse nuk do të besoja se mund të bëhesha kampion bote. Pa problemet që kishim në kualifikimet në Melburn, ne duhet të drejtonim kampionatin.

“Është një gjë të kesh ritëm, por tjetër gjë të mos bësh gabime. Nuk ishte një fitore e lehtë, por që në momentin e parë, ne po e shtynim masivisht njëri-tjetrin.”

Ai gjithashtu shpjegoi se marrëdhënia e tij me Verstappen është ende e fortë, duke thënë: “Është një marrëdhënie e shkëlqyer midis Max dhe meje, jo shumë njerëz besojnë, por ne jemi shumë të ngjashëm. Kur jemi në rrugën e duhur, ne përpiqemi të shtyjmë njëri-tjetrin. Max do të shikojë në të dhënat e mia, do të shikoj të tijat.

“Unë jam duke luftuar për të [kampionati botëror]. Por e di se është një rrugë masive dhe e gjatë përpara.”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore