Lajme

Perëndimi rrit presionin ndaj Turqisë për të pranuar Suedinë në NATO


Vendet perëndimore po rrisin presionin ndaj Turqisë për të pranuar Suedinë në NATO, ndërsa Stokholmi bën një shtytje të fundit për të kapërcyer kundërshtimin e Ankarasë ndaj anëtarësimit të saj.

Ulf Kristersson, kryeministri i Suedisë, tha se një ligj i ri anti-terror që hyn në fuqi të enjten jep “në pjesën e fundit” të një marrëveshjeje për të siguruar mbështetjen e Ankarasë për hyrjen në aleancën ushtarake.

“Është koha për të shqyrtuar seriozisht kërkesën e Suedisë për anëtarësim në NATO. Vetëm presidenti rus Vladimir Putin ka diçka për të fituar nga Suedia që mbetet jashtë NATO-s”, tha Kristersson.

Një zyrtar i lartë suedez tha: “Ky ligj për terrorin është shpresa jonë e madhe për të zhbllokuar situatën. Pastaj i takon Turqisë të vendosë”.

Kërkesa e Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n vitin e kaluar pas pushtimit rus të Ukrainës përfaqëson një ndryshim historik nga më shumë se dy shekuj mos-angazhimi ushtarak.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, deri më sot ka bllokuar anëtarësimin e Suedisë, ndërsa ka lejuar Finlandën të bashkohet me NATO-n, duke argumentuar se Stokholmi duhej të bënte më shumë për të luftuar terrorizmin.

Bllokimi ka shkaktuar një përçarje midis Turqisë dhe aleatëve të saj të NATO-s në një kohë kur aleanca po përpiqet të projektojë unitet mbi luftën e Rusisë.

Ajo gjithashtu ka vënë në pikëpyetje politikën e dyerve të hapura të NATO-s për të mirëpritur anëtarë të rinj.

Ndërsa SHBA dhe aleatët e tjerë të NATO-s ishin tolerantë ndaj dëshirës së Erdoganit për të forcuar agjendën e tij përpara zgjedhjeve presidenciale të Turqisë, të cilat përfunduan në fundjavë, ata tani kanë shtuar përpjekjet për ta bindur atë të heqë dorë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të martën se ishte “absolutisht e mundur” që Suedia të ishte në NATO deri në samitin e aleancës në Vilnius më 11 korrik.

Ai shkroi në Twitter se kishte një “telefonatë të mirë” me Erdoganin të martën, në të cilën të dy diskutuan “finalizimin e pranimit të Suedisë në NATO”.

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken vizitoi Suedinë të martën përpara fluturimit për në takimin e NATO-s.

“Koha për të ecur përpara është tani, ne do të donim ta shihnim këtë të ndodhë përpara samitit të Vilniusit”, tha ai.

Presidenti i SHBA Joe Biden foli me Erdogan të hënën për ta uruar për rizgjedhjen e tij.

Turqia shpreson të arrijë një pakt me SHBA-të për të blerë avionë luftarakë F16 me vlerë miliarda dollarë, por marrëveshja po pengohet nga Kongresi.

Administrata Biden miratoi një paketë për përmirësimin e F16 prej 259 milionë dollarësh në prill, menjëherë pasi Ankaraja ra dakord të lejonte Finlandën të bashkohej me NATO-n.

Soner Cagaptay, drejtor i programit hulumtues turk në Institutin e Uashingtonit për Politikën e Lindjes së Afërt, parashikoi një arrogancë të mëtejshme nga presidenti i Turqisë, linja e ashpër e të cilit ndaj terrorizmit kurd ishte një tipar qendror i ofertës së tij për rizgjedhje.

Duke sinjalizuar shqetësimet e vazhdueshme të Ankarasë, drejtori i komunikimit i Erdoganit, Fahrettin Altun, shkroi në Twitter se qeveria e Turqisë “shpreson sinqerishtqë ligji i ri kundër terrorizmit do të zbatohet siç duhet”.

Ai i kërkoi Suedisë të ndalonte ato që ai pretendonte se ishin planet për një demonstratë të dielën nga anëtarët e partisë së Punëtorëve të Kurdistanit ose PKK, të cilat SHBA, BE dhe Turqia të gjitha i klasifikojnë si një organizatë terroriste.

Zyrtarët nordikë folën për zhgënjimin në Suedi që SHBA-të nuk kishin shtyrë më fort kundër Erdoganit më parë, por shpresonin se do ta bënte këtë tani përpara samitit të Vilniusit.

Vende të tjera të NATO-s i kanë kërkuar Erdoganit të mbështesë anëtarësimin e Suedisë, duke argumentuar se ajo është bërë jetike për sigurinë në rajonet nordike dhe baltike që nga pushtimi i Ukrainës.

SHBA pret anëtarësimin e Suedisë në NATO në javët e ardhshme, thotë Blinken

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore