Shëndet

Përdorimi i marihuanës gjatë shtatzënisë mund të rrisë rrezikun që fëmija të lindë parakohe ose me autizëm


Foshnjat e lindura nga nëna që përdorën marihuanë gjatë shtatzënisë kishin dy herë më shumë gjasa të ishin nën peshë dhe gati dy herë më shumë të ngjarë të lindnin para kohe, sesa foshnjat që nuk ishin të ekspozuar ndaj kanabisit.

Foshnjat e ekspozuara ndaj kanabisit kishin 2.5 herë më shumë gjasa për t’u pranuar në një njësi të kujdesit intensiv neonatal, krahasuar me foshnjat e paekspozuara, sipas një studimi, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

“Ne e dimë se THC (tetrahydrocannabinol), përbërësi kryesor psikoaktiv në kanabis, mund të kalojë placentën nga nëna tek fetusi dhe të lidhet me receptorët në trurin e fetusit”, tha autorja e parë Maryam Sorkhou, një studente postdoktorale në Universitetin e Torontos.

“Studimi ynë i shton asaj njohuri duke treguar se ekspozimi para lindjes ndaj kanabisit rrit rrezikun e disa rezultateve negative të lindjes”, thotë tutje ajo.

Përdorimi i marihuanës në shtatzëni në rritje

Përdorimi i marijuanës nga gratë shtatzëna është rritur në Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera si Kanadaja në dekadat e fundit.

Një analizë e vitit 2019 e mbi 450 mijë grave shtatzëna amerikane të moshës 12 deri në 44 vjeç nga Instituti Kombëtar për Abuzimin me Drogën zbuloi se përdorimi i kanabisit është më shumë se dyfishuar midis viteve 2002 dhe 2017.

Shumica dërrmuese e përdorimit të marihuanës ishte gjatë tre muajve të parë të shtatzënisë, zbuloi studimi, dhe ishte kryesisht rekreative dhe jo mjekësore.

Studimet thonë se përdorimi i marihuanës rrit rrezikun e sulmit në zemër, dështimit të zemrës dhe goditjes në tru.

Megjithatë, tremujori i parë mund të jetë një nga periudhat më të ndjeshme për zhvillimin e trurit të një fetusi, kur ai është më i ndjeshëm ndaj dëmtimit.

Jo vetëm që THC – përbërësi në marihuanë që ju bën ‘high’ – hyn në trurin e fetusit nga qarkullimi i gjakut të nënës, por pasi të jetë atje mund të ndikojë në trurin në zhvillim të foshnjës”.

Studimet kanë gjetur receptorë për kanabis në trurin e kafshëve që në moshën pesë dhe gjashtë javëshe të shtatzënisë.

Studimet e kaluara kanë treguar se përdorimi i marihuanës gjatë shtatzënisë është i lidhur me peshën e ulët të lindjes, impulsivitetin, hiperaktivitetin, problemet e vëmendjes dhe çështje të tjera njohëse dhe të sjelljes tek fëmijët, sipas Qendrave të SHBA-ve për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Madje ka një lidhje me autizmin.

Një studim i vitit 2020 zbuloi se gratë që përdornin barërat e këqija gjatë shtatzënisë kishin 1.5 herë më shumë gjasa të kishin një fëmijë me autizëm.

Mbi 100 mijë foshnja të ekspozuara ndaj marihuanës

Rishikimi i ri, i cili u botua të enjten e 16 nëntorit në revistën “Addiction”, analizoi 57 studime me një total prej afro 13 milionë pjesëmarrësish të mitur – mbi 100 mijë prej atyre foshnjave ishin ekspozuar ndaj kanabisit gjatë kohës që ishin në mitër.

Kishte një lajm të mirë: Studimi nuk gjeti një rrezik të shtuar të defekteve të lindjes për shkak të përdorimit të kanabisit.

As nuk gjeti një lidhje midis ekspozimit të marihuanës në mitër dhe vdekjes brenda një viti, duke përfshirë vdekjen e papritur të foshnjës ose SIDS.

Megjithatë, nënat që përdornin marihuanë gjatë shtatzënisë kishin 2.6 herë më shumë gjasa të lindnin një fëmijë me peshë të ulët lindjeje, gjë që mund të kontribuojë në vështirësitë në të ngrënë, shtimin e peshës dhe luftimin e infeksionit.

“Pesha e ulët në lindje është një nga parashikuesit më të fortë të shëndetit dhe zhvillimit të një fëmije afatgjatë”, tha Beth Bailey, profesore e psikologjisë dhe drejtore e kërkimit të shëndetit të popullsisë në Kolegjin e Mjekësisë të Universitetit Qendror të Miçiganit në Mount Pleasant.

Një paralajmërim për shtatzënat

“Çdo grua që përdor marihuanë që zbulon se është shtatzënë duhet ta diskutojë menjëherë këtë çështje me mjekët e saj”, thonë ekspertët.

Kolegji Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve ka këtë paralajmërim në faqen e tij të internetit: “Për shkak të shqetësimeve në lidhje me zhvillimin e dëmtuar neurologjik, si dhe ekspozimin e nënës dhe fetusit ndaj efekteve të padëshiruara të pirjes së duhanit, gratë shtatzëna ose që mendojnë për shtatzëni duhet të inkurajohen të ndërpresin përdorimin e marihuanës”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore