Lajme

Pensionet: Macron u ofron sindikatave që t’i takojë të martën


Presidenti francez Emmanuel Macron ftoi sindikatat që të takohen me të të martën në Elysée, “sido qoftë vendimi i Këshillit Kushtetues” për reformën e diskutueshme të pensioneve, njoftoi presidenca të premten.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “AFP” dhe gazeta “Le Figaro”.

“Do të jetë domosdoshmërisht fillimi i një cikli që presidenti dhe qeveria do të vazhdojnë në javët në vijim me partnerët socialë. Dera e Elysee do të mbetet e hapur, pa parakushte, për këtë dialog”, tha shoqëruesi i kreut të shtetit.

Pas tre muajsh krize politike dhe sociale në Francë, të gjithë sytë janë te Këshilli Kushtetues i vendit përpara vendimit të tij nëse plani i kontestuar i Presidentit Emmanuel Macron për të rritur moshën e daljes në pension është kushtetues.

Nëse Këshilli Kushtetues miraton reformën, mund të hyjë në fuqi projektligji për rritjen e moshës së pensionit nga 62 në 64 vjeç.

Macron tha muajin e kaluar se donte që reforma e pensioneve të zbatohej deri në fund të vitit.

Disa vëzhgues politikë sugjerojnë se ai mund të përpiqet të qetësojë kritikët me një riorganizim të qeverisë në javët ose muajt e ardhshëm.

Por Këshilli Kushtetues gjithashtu mund ta refuzojë projektligjin, plotësisht ose pjesërisht.

Përpara vendimit të Këshillit, i cili është planifikuar të shpallet rreth orës 18:00 me orën lokale, Macron u takua me ushtarët senegalezë dhe vizitoi kantierin e ndërtimit të Notre Dame de Paris.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore