Shëndet

Pemët mund të ulin vdekshmërinë nga valët e të nxehtit urban


Mbjellja e më shumë pemëve në zonat urbane për të ulur temperaturat e verës mund të shkurtojë vdekjet e lidhura drejtpërdrejt me valët e të nxehtit me një të tretën, thanë studiuesit të mërkurën e 1 shkurtit.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia franceze “AFP”.

Modelimi ka zbuluar se nëse mbulesa bimore e një qyteti mund të arrijë 30 për qind të sipërfaqes së tij, krahasuar me një mesatare prej 14.9 për qind aktualisht, ajo do të ulte temperaturën me një mesatare prej 0.4 gradë Celsius gjatë valëve të të nxehtit të verës, raporton një studim i botuar në The Lancet.

Nga 6 mijë e 700 vdekjet e parakohshme që i atribuohen temperaturave të ngrohta në 93 qytete evropiane në vitin 2015, rezultatet tregojnë se një e treta mund të shmanget kështu.

Ky studim është i pari që parashikon, në kontekstin e ngrohjes globale në qytete, numrin e vdekjeve të parakohshme që mund të shmangen nga mbulesa shtesë e pemëve, nënvizoi autori kryesor, Tamara Iungman, studiuese në Institutin e Shëndetit në Barcelona World.

Temperaturat në qytete janë më të larta se në periferi apo fshatra përreth, për shkak të ishujve të nxehtësisë.

Ky ndryshim në temperaturë është kryesisht për shkak të heqjes së bimësisë, largimit të nxehtësisë nga sistemet e ajrit të kondicionuar dhe asfaltit dhe materialeve të ndërtimit me ngjyrë të errët që thithin dhe mbajnë nxehtësinë.

“Ne tashmë e dimë se temperaturat e larta në mjediset urbane shoqërohen me rezultate negative shëndetësore, të tilla si dështimi kardiorespirator, shtimi i pranimeve në spital dhe vdekjet e parakohshme”, tha Tamara Iungman në një deklaratë. “Qëllimi ynë është të informojmë politikat lokale dhe vendimmarrësit për përfitimet e integrimit strategjik të infrastrukturës së gjelbër në planifikimin urban për të promovuar mjedise urbane më të qëndrueshme, elastike dhe të shëndetshme”.

Për shkak të ngrohjes globale të shkaktuar nga njeriu, rritja e temperaturës në qytete do të jetë më intensive, prandaj nevoja gjithnjë e më urgjente që qytetet të përshtaten për të përmirësuar rezultatet shëndetësore.

Tashmë vitin e kaluar, Evropa përjetoi verën më të nxehtë të regjistruar dhe vitin e dytë më të nxehtë. Në mbarë botën, valët e të nxehtit po arrijnë nivele rekord dhe kohëzgjatja e tyre është bërë më e gjatë në dekadat e fundit.

Sot, i ftohti shkakton edhe më shumë vdekje në Evropë sesa vapa. Por parashikimet e bazuara në emetimet aktuale tregojnë se sëmundjet dhe vdekjet e lidhura me nxehtësinë do të vendosin një barrë më të madhe për shërbimet shëndetësore brenda një dekade.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore