Sport

Pele do të prehet në ‘varrezat vertikale’ – 14 katëshe, me ujëvarë dhe muze makinash


Vendi i fundit i pushimit të Pele-s do të jetë në një “varrezë vertikale” unike në një ndërtesë 14-katëshe e cila përfshin 14 mijë qemere, një ujëvarë dhe një muze makinash.

Bota e futbollit është në zi pasi të enjten u njoftua se legjenda braziliane ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare në vendlindjen e tij.

Pele kishte marrë trajtim për një tumor në zorrën e trashë, por nuk iu përgjigj mirë kujdesit shëndetësor.

Megjithatë, të enjten në mbrëmje u publikua lajmi se lojtari më i madh në histori ka ndërruar jetë fatkeqësisht për shkak të dështimit të shumëfishtë të organeve si pasojë e kancerit.

Dhe ndërsa kombi i Amerikës së Jugut përgatitet për t’i thënë lamtumirë djalit të tyre më të madh, detajet e vendit të tij të fundit të pushimit janë zbuluar.

Legjenda do të balsamoset dhe do të merret nga spitali Albert Einstein në Sao Paulo përpara funeralit të tij publik në stadiumin e Santos, Vila Belmiro, më 2 janar.

Arkivoli i tij do të vendoset në fushë në mënyrë që mbështetësit të mund të bëjnë nderimet e tyre për 24 orë përpara një kortezhi nëpër rrugët e Santos.

Ai do të kalojë përmes “Kanalit 6”, ku jeton nëna e Pele-s dhe do të vazhdojë në një “varrezë vertikale” unike të quajtur “Memorial Necropole Ecumenica”.

Photo: Getty Images

Ajo qëndron mes rrokaqiejve dhe pyjeve të harlisur dhe, sipas Librit të Rekordeve Botërore “Guinness”, është varreza më e lartë vertikale në botë me 14 kate dhe 14,000 qemere.

Ajo përfshin dhoma për të mbajtur shërbime, një krematorium dhe një mauzoleum “për familjet që duan të ruajnë trashëgiminë e tyre në një mënyrë më personale dhe private”.

Madje përmban një kopsht tropikal që përfshin një kafene të vogël në çati dhe një ujëvarë gjithashtu.

Megjithatë, ndoshta gjëja më e çuditshme në lidhje me të, është se ekziston gjithashtu një muze i makinave klasike brenda saj.

Është ndërtuar në vitin 1983 nga arkitekti eksentrik, Pepe Altstut dhe vazhdon të zgjerohet. Madje është kthyer në një atraksion turistik më vete.

Nga katet e sipërme shikohet në stadiumin “Vila Belmiro” ku Pele filloi karrierën e tij.

Photo: Getty Images

I mbiquajtur “Mbreti”, Pele fitoi tre Kupa Botërore me Brazilin midis 1958 dhe 1970, lojtari i vetëm në historinë e futbollit që arriti këtë arritje. Numri i tij i mahnitshëm prej 1,279 golave në 1,363 ndeshje, të cilat përfshinin edhe miqësoret, njihet si një Rekord Botëror “Guinness”.

Ai gjithashtu shënoi 77 gola në 92 ndeshje për ekipin kombëtar – një rekord i barazuar nga Neymar në Kupën e Botës së fundit.

Pele bëri debutimin e tij për ekipin e tij vendas Santos në moshën vetëm 15 vjeç dhe fitoi paraqitjen e tij të parë për ekipin kombëtar të Brazilit në moshën 16-vjeçare.

Ai fitoi Kupën e Botës në vitin 1958 në moshën vetëm 17 vjeç, dhe më pas e fitoi atë përsëri në 1962 dhe 1970.

Superylli i Amerikës së Jugut shënoi 643 gola në 659 paraqitje për klubin Santos gjatë periudhës së tij 18-vjeçare.

Ai gjithashtu luajti për New York Cosmos dhe doli në pension në vitin 1977, në një ndeshje ekspozite midis Cosmos dhe Santos.

Photo: Getty Images

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore