Lajme

Peach takon Vuçiç’in, diskutojnë për dialogun Kosovë – Serbi


Stuart Peach dhe Aleksandër Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, gjatë ditës është takuar me të dërguarin e posaçëm të Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach, me të cilin kanë diskutuar për çështjet aktuale botërore dhe rajonale, pra nga dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë deri te përmirësimi i marrëdhënieve dypalëshe ndërmjet Serbisë dhe Britanisë së Madhe.

Kështu të paktën ka njoftuar në një komunikatë për media zyra e Presidentit të Serbisë.

Vuçiç në bisedë me Peach, lidhur me dialogun Kosovë-Serbi, ka theksuar se Serbia insiston në ruajtjen e paqes, stabilitetit të plotë dhe sigurisë, veçanërisht për serbët në Kosovë.

“Serbia po bën përpjekje të mëdha për arritjen e një marrëveshjeje të qëndrueshme përmes dialogut dhe kompromisit, pa zgjedhje të imponuara”, thuhet të ketë thënë Vuçiç.

Në anën tjetër Peach, thuhet se ka falënderuar Vuçiç’in për angazhimin e tij në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar po mbështet aspiratat evropiane të Serbisë, duke theksuar se është e nevojshme të përmirësohen edhe më tej të drejtat e njeriut dhe të punohet në reforma në fusha të ndryshme”, ka thënë Peach.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore