Gatimi

Patate kremoze të pjekura


Patate

Patatet e pjekura me djathë dhe salcë kosi mund të shërbehen si pjatë anësore me mish ose peshk, por edhe me një sallatë sipas dëshirës tuaj. Përgatitja nuk zgjat shumë, ndaj kjo recetë mund të jetë nga ato që do ta përdorni sa herë që nuk keni kohë për të gatuar diçka më të komplikuar.

Përbërësit:

500 g patate

150 gr djathë i prerë në kubikë (mund të përdoret edhe djathi i bërë vetë)

60 ml salcë kosi

150 ml qumësht

2 lugë majdanoz të grirë

piper

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 200 gradë. Qëroni kungullin dhe i prisni në feta të holla. I kaurdisim në ujë të nxehtë për rreth 10 minuta derisa të zbuten dhe më pas i kullojmë.

Lyejeni enën e pjekjes me gjalpë dhe/ose vaj ulliri dhe rregulloni patatet në një kënd në mënyrë që çdo pjesë e mëpasshme të mbulojë gjysmën e asaj të mëparshme.

Përzieni djathin, kosin dhe qumështin në një enë. Ngroheni ngadalë derisa djathi të shkrihet.

E heqim nga zjarri, e përziejmë majdanozin, e rregullojmë sipas shijes me kripë dhe piper. Hidhni sipër patatet. E pjekim derisa pjesa e sipërme të marrë ngjyrë të artë, rreth 35 minuta.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore