Lajme

Pasqyra e plotë e zgjedhjeve evropiane – Ngritja e liderit të ri francez, ekzistenca e ardhshme e Belgjikës dhe një e djathtë ekstreme e plotfuqishme në horizont


Kur evropianët të votojnë në zgjedhjet për Parlamentin Evropian javën që vjen, zgjedhjet e tyre do të pasqyrojnë disponimin kombëtar në 27 vende të ndryshme.

Partitë e djathta dhe të djathta ekstreme janë të vendosura për të fituar, por tabloja është shumë e ndryshme në të gjithë kontinentin. Këtu është një pamje e asaj që duhet pritur përpara votimit.

Udhëheqësi i ri rrit apelin e ekstremit të djathtë francez

Pika kryesore e suspancës në Francë është se sa e madhe do të jetë fitorja e ekstremit të djathtë nën liderin e saj 28-vjeçar, Jordan Bardella.

Presidenti Macron është i sigurt se do të marrë një goditje të fortë. Pyetja është nëse partia e tij e Rilindjes mund ta kufizojë dëmin duke mbajtur të paktën vendin e dytë.

Është larg të qenit fakt i kryer, me socialistët nën një performancë të fortë të Raphaël Glucksmann duke u përplasur pas kampiones pak të njohur të Macron, Valérie Hayer. Në sondazhe, ato janë secila në rreth 15% ose rreth kësaj, ndërsa partitë e tjera po qëndrojnë pak mbi kufirin prej 5%, nën të cilin nuk do të konvertojnë fare deputetë.

Ndërkohë, Jordan Bardella dhe partia e tij janë vazhdimisht në sondazhe me 32% plus – më shumë se dyfishi i rivalëve të tyre më të afërt.

E djathta ekstreme fitoi gjithashtu zgjedhjet e fundit evropiane në Francë në vitin 2019, por me vetëm një avantazh të vogël ndaj partisë së Presidentit Macron.

Këtë herë duket si një fitore dërrmuese. Është e qartë se shumë votues që duan të godasin presidentin mendojnë se mënyra më efektive është të zgjedhësh të djathtën ekstreme. Çdo pengesë që mund ta kishte kontrolluar atë votë në të kaluarën është zhdukur.

A do të jetë Belgjika ende një shtet?

Shumica e belgëve nuk e kanë idenë nëse posterët zgjedhorë janë pas votimit të tyre në nivel evropian, federal apo rajonal. Sepse më 9 qershor, belgët po zgjedhin deputetë për shtatë parlamente të ndryshme.

Vetëm një votë ka bërë që vendi të flasë. Dhe nuk janë zgjedhjet evropiane, por vota federale, sepse e ardhmja e Belgjikës mund të jetë në rrezik në Flanders, veriun flamand.

Për të qenë në gjendje të qeverisin dhe të zgjedhin një kryeministër, partitë flamande dhe frëngjisht-folëse do të duhet të krijojnë një koalicion në nivel federal.

Megjithatë, të gjitha sondazhet tregojnë se partia e ekstremit të djathtë, Vlaams Belang, do të jetë e para. Kërkon pavarësinë e Flanders dhe rrjedhimisht fundin e Belgjikës.

Deri më tani, partitë tradicionale kanë mbajtur një pakt për ta mbajtur atë jashtë koalicionit qeverisës. Por ndërsa rritet perspektiva që Vlaams Belang të vijë a para, po ashtu rritet presioni mbi palët e tjera për t’i lënë ato të kenë një vend në tryezë.

Polakët votojnë me luftën e Rusisë në mendjen e tyre

Sondazhet sugjerojnë se pushtimi i Rusisë në Ukrainën fqinje është çështja gjatë dekadës së fundit që ka ndryshuar më së shumti mënyrën se si polakët e shohin të ardhmen.

Kjo mund të shpjegojë pse kryeministri i qendrës polake, pro-BE, Donald Tusk, e ka bërë sigurinë kombëtare dhe kërcënimin e Rusisë çështjen numër një në fushatën e tij zgjedhore.

Ai po përpiqet të thyejë një garë që ka parë që partia euroskeptike Ligj dhe Drejtësi (PiS) të fitojë në nëntë zgjedhjet e fundit, duke përfshirë zgjedhjet parlamentare të tetorit dhe ato lokale të prillit, megjithëse mungesa e partnerëve të koalicionit të PiS e bëri atë të humbiste pushtetin në të dyja.

Pjesëmarrja është zakonisht e ulët, kështu që të dyja partitë janë të prirura të nxjerrin votuesit e tyre kryesorë.

Për PiS, kjo do të thotë të luash me frikën e braktisjes së zlotit polak për euron, rritjen e çmimeve të energjisë dhe ndikimin e politikave klimatike të BE-së tek fermerët.

Sondazhet e opinionit e vendosin Koalicionin Qytetar të Donald Tusk dhe PiS-in përpara, të barabartë me rreth 30% secili.

Fushata e heshtur sllovake pas të shtënave të kryeministrit Fico

Sllovakët votojnë të shtunën e ardhshme mes një atmosfere të çuditshme, të heshtur dhe herë pas here të tensionuar që ka rënë në vendin e tyre që nga atentati ndaj kryeministrit Robert Fico.

Opozita e qendrës së djathtë pezulloi menjëherë fushatën pas të shtënave të 15 majit, kur Fico shkoi për të përshëndetur mbështetësit në qytetin Handlova. Ai është larguar vetëm së fundmi nga spitali.

Partia e tij e majtë populiste Smer po kryeson tani në sondazhet e opinionit pas të shtënave, për të cilat autoritetet thonë se ishte e motivuar politikisht.

Smer kundërshton dërgimin e armëve në Ukrainë dhe në vend të kësaj e quan veten si partia e “paqes”.

Ajo ka eklipsuar opozitën e qendrës së djathtë Sllovakia Progresive, lideri i së cilës Michal Simecka ishte më parë një nënkryetar i Parlamentit Evropian.

Fushata elektorale e vitit të kaluar u shoqërua me fyerje, kërcënime dhe madje edhe një përplasje me grusht mes ish-kryeministrit Igor Matovic dhe zëvendësit të Fico-s, Robert Kalinak, i cili tani është de facto kryeministër në detyrë.

Politikanët nga të gjitha anët janë tani nën presion për të mbajtur temperaturën më të ulët.

Austriakët të joshur nga premtimet e ekstremit të djathtë

“Stop kaosit të BE-së, krizës së azilit, terrorit klimatik, nxitjes së luftës, kaosit të koronës”, deklaron një poster për Partinë e Lirisë (FPÖ) të opozitës së ekstremit të djathtë (FPÖ), e cila kryeson sondazhet këtu.

Një tjetër imazh tregon kreun e Komisionit Evropian duke përqafuar presidentin ukrainas. Partia Popullore konservatore në pushtet (ÖVP) e ka dënuar imazhin si propagandë ruse.

Analisti politik Thomas Hofer thotë se në të kaluarën euroskeptike FPÖ ka pasur probleme në mobilizimin e mbështetësve të saj për zgjedhjet e BE-së. Por tani 27% e austriakëve thonë se do të votojnë për partinë, përpara Partisë Popullore dhe Social Demokratëve të opozitës, të cilët janë secila me 22%.

Partia e Gjelbër është duke luftuar, pasi u ngritën pyetje rreth kandidates së saj kryesore, Lena Schilling, një aktiviste 23-vjeçare për klimën. Ajo u akuzua për përhapjen e thashethemeve të dëmshme dhe për tradhti ndaj të Gjelbërve, gjë që ajo e mohon.

Me zgjedhjet e përgjithshme të Austrisë këtë vjeshtë, ky votim po shikohet me shumë kujdes.

Një shans i madh për italianen Giorgia Meloni

Në zgjedhjet e fundit evropiane, Liga e Matteo Salvinit doli në krye me mbi 34% të votave. Vëllezërit e Italisë (FdI) të Giorgia Melonit u luhatën rreth 6%.

Situata tani është gati për t’u kthyer. FdI është vendosur të fitojë 27% të votave – kryesisht në kurriz të Ligës, e cila do të bjerë në pak më shumë se 8%.

Është një rezultat i jashtëzakonshëm për Melonin, e cila në harkun e pesë viteve ka kaluar nga një figurë e zhurmshme, por relativisht e vogël e opozitës, në kryeministre dhe lidere të koalicionit qeverisës të Italisë – në të cilin Lidhja është një partner i vogël.

Ndërsa Salvini duket i dënuar të përkrahë pozicione gjithnjë e më radikale në një përpjekje për të ndaluar votuesit me gjakderdhje,  Meloni e gjen veten në pozitën e lakmueshme për t’u ballafaquar nga udhëheqësja e Tubimit Kombëtar Francez, Marine Le Pen dhe Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, që të dyja duan. mbështetjen e saj në skenën evropiane.

Meloni tashmë ka riformuar Italinë. Ajo tani mund të ketë mundësinë të bëjë të njëjtën gjë me BE-në.

Scholz i Gjermanisë do të goditet nga lufta

Frieden, ose paqe, është fjala që shfaqet më shpesh në posterat e fushatës këtu. Për partitë radikale, të krahut të majtë, kjo do të thotë ndalim i armatimit të Ukrainës.

Por për kancelarin Olaf Scholz, i cili po e paraqet veten si “kancelar paqeje”, ka të bëjë me qetësimin e frikës së votuesve për përshkallëzim.

Qeveria e tij është donatori më i madh i ndihmës ushtarake për Ukrainën në Evropë, por ai ka vendosur vazhdimisht vija të kuqe për disa armë, duke shfrytëzuar trashëgiminë kundër luftës të partisë së tij të qendrës së majtë SPD.

“Warmonger” është grafiti i skalitur në fytyrën e tij në disa postera. “Ditherer” është akuza e disa kritikëve në parlament dhe media.

Rreziku është se ai thjesht mund të tjetërsojë të dyja palët. Partia e tij, si të tre partitë e koalicionit qeverisës, pritet të marrë më pak vota se herën e kaluar.

Opozita konservatore kryeson në sondazhe dhe pyetja e madhe është nëse AfD e ekstremit të djathtë, pavarësisht nga një varg skandalesh të fundit, do të mundë SPD-në e Scholz-it në vendin e dytë.

Orban i Hungarisë përballet me një sfidë të fortë

Partia Fidesz e liderit hungarez Viktor Orban shpresonte të dilte në shtëpi me një fitore të lehtë dhe më pas të ndihmonte në riorganizimin e krahut të djathtë të Evropës.

I shtyrë nga Partia Popullore Evropiane e qendrës së djathtë të BE-së, Fidesz dëshiron një grup të ri me Giorgia Meloni të Italisë dhe Marine Le Pen të Francës që do të ishte “një forcë për Evropën”.

Planet e zotit Orban janë dëmtuar, por nuk janë shkatërruar nga shfaqja e ish-insajderit të Fidesz, Peter Magyar dhe partisë së tij të re TISZA.

Peter Magyar ka bërë një turne në vend, duke tërhequr turma të mëdha dhe ka goditur një akord të thellë me tiradat kundër korrupsionit Fidesz, gjendjes katastrofike të shkollave dhe spitaleve, emigrimit të vazhdueshëm dhe numrit në rritje të punëtorëve migrantë nga Azia.

Synimi i tij është të shtrëngojë votën e Fidesz tani dhe më pas të mundë Orbanin në zgjedhjet e ardhshme kombëtare në 2026. Fidesz është në 44% dhe në rënie; TISZA është në 26% dhe ende në rritje.

Kryeministri hungarez thotë se liderët e BE-së dhe SHBA-të janë luftënxitësit mbi Ukrainën – dhe 9 qershori është një votim i thjeshtë mes paqes dhe luftës.

Konservatorët e Spanjës bëjnë presion mbi kryeministrin Sanchez

Partia Konservatore Popullore (PP) duket se do të ketë më shumë fitime, pasi merr vota nga Ciudadanos, e cila mund të humbasë të tetë vendet e saj.

Për liderin e PP-së Alberto Núñez Feijóo, ky është një mundësi për të grumbulluar presionin mbi kryeministrin socialist Pedro Sánchez, qeverinë e të cilit ai po kërkon ta portretizojë si të korruptuar – për shkak të një hetimi gjyqësor ndaj gruas së tij, Begoña Gómez – dhe në hak ndaj nacionalistëve katalanas.

Sánchez shpreson se grupet e fundit të politikës së jashtme, të tilla si shpallja e një pakete të madhe ushtarake për Ukrainën dhe njohja nga qeveria e tij e një shteti palestinez, do të ndihmojnë në sigurimin e një rezultati të arsyeshëm.

Vox-i i ekstremit të djathtë priret të lulëzojë në trazirat që rrethojnë çështjen territoriale të Spanjës dhe me amnistinë e diskutueshme të qeverisë për nacionalistët katalanas në krye të lajmeve kohët e fundit, sondazhet sugjerojnë se do të ketë fitime.

Një parti e re e ekstremit të djathtë, Se Acabó la Fiesta (Partia ka mbaruar) e udhëhequr nga agjitatori online Alvise Pérez, mund të sigurojë një vend.

Holandezët e polarizuara janë ende duke u tronditur pas zgjedhjeve të fundit

Billbordet përgjatë kanaleve dhe korsive të biçikletave shfaqin një sërë kandidatësh. Një rekord prej 20 partish po marrin pjesë, por shumë këtu janë të lodhur nga politika dhe pjesëmarrja ka të ngjarë të jetë e ulët.

Holanda është ende duke u lëkundur nga kthesat dhe kthesat në formimin e një qeverie të re pas zgjedhjeve parlamentare të nëntorit.

Çështjet e atij votimi nuk janë zhdukur: imigracioni, mungesa e banesave mbarëkombëtare, ndryshimi i klimës dhe e ardhmja e bujqësisë.

Partia e Lirisë (PVV) e ekstremit të djathtë të Geert Wilders fitoi zgjedhjet e vitit 2023 dhe ka hequr dorë nga një premtim i kahershëm për të mbajtur një votim “Nexit”, duke pranuar se ka një oreks të kufizuar për një Brexit holandez.

Sondazhet sugjerojnë se partia e tij dhe tre të tjerat që do të formojnë qeverinë e ardhshme holandeze – konservatorja liberale VVD, centristi New Social Contact dhe Lëvizja Qytetare Fermer (BBB) ​​– do të përgjysmojnë 31 vendet holandeze në Parlamentin Evropian. .

Në një shoqëri të polarizuar politikisht, është e djathta euroskeptike dhe e majta pro-BE ato që janë të gatshme të bëjnë përfitimet më të mëdha.

Vota e Danimarkës është një test për të vënë në dukje qeverinë

Në të gjithë kryeqytetin e Danimarkës, Kopenhagë, posterat e kandidatëve janë të lidhur me shtylla llambash dhe pemë pothuajse në çdo rrugë të qytetit, pasi pothuajse 170 prej tyre nga 11 parti të ndryshme, konkurrojnë për 15 vende në Parlamentin Evropian.

Këto zgjedhje mund të përfundojnë të jenë një provë lakmusi për kryeministren Mette Frederiksen dhe qeverinë e saj të koalicionit qendror, e cila kapërcen ndarjen tradicionale të majtë-djathtas.

Social Demokratët e saj kanë rënë përsëri në sondazhe që nga zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2022 dhe partnerët e saj të koalicionit, liberalët dhe të moderuarit, janë gjithashtu pas.

Por ndërsa Mette Frederiksen flet ashpër për politikën e migracionit dhe i kërkon të majtës evropiane të shtrëngojë qëndrimin e tyre, është kriza klimatike ajo që renditet ndër çështjet më të rëndësishme për votuesit këtu.

Bujqësia është fusha e re e betejës që shkon përgjatë ndarjes urbane-rurale të Danimarkës. Ka një debat të nxehtë mbi gjurmën e emetimeve të bujqësisë dhe një taksë të propozuar të karbonit.

Mbrojtja është gjithashtu një çështje e madhe, siç janë terrori, krimi dhe e ardhmja e Evropës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore