Lajme

Pascal Paridans do të dorëhiqet mes frikës për hakerimin e zgjedhjeve të PE-së


Zyrtari kryesor i sigurisë kibernetike i Parlamentit Evropian do të largohet nga posti i tij, disa muaj para zgjedhjeve të qershorit.

Lëvizje kjo, që vjen mes kritikave se asambleja po përpiqet të përballet me kërcënimet kibernetike në rritje.

Pascal Paridans pritet të japë dorëheqjen nga tani deri në votën e BE-së, pas një vendimi nga presidenti i Parlamentit dhe nënkryetarët e tij.

Ai është zyrtari më i lartë i institucionit përgjegjës për politikat e sigurisë kibernetike.

Në dhjetor, një rishikim i brendshëm tregoi se siguria kibernetike e Parlamentit Evropian “nuk i ka përmbushur ende standardet e industrisë dhe nuk është plotësisht në përputhje me nivelin e kërcënimit” të paraqitur nga hakerat e sponsorizuar nga shteti dhe grupet e tjera të kërcënimit.

Sistemet e IT-së të siguruara dobët e bëjnë institucionin dhe zyrtarët e tij të zgjedhur të prirur ndaj sulmeve kibernetike, shkeljeve të të dhënave, ndërhyrjeve dhe sabotimeve nga grupet e hakerëve që kërkojnë të prishin politikën e BE-së.

Paridans tha se vendimi i Parlamentit për të shkurtuar mandatin e tij erdhi “si një reflektim” midis tij dhe Sekretarit të Përgjithshëm Alessandro Chiocchetti.

“Byroja mori vendimin”, tha Paridans. “Nuk u befasova”.

Vendimi i parlamentit ushtron presion të konsiderueshëm mbi institucionin për të gjetur një zëvendësues për të udhëhequr shërbimet e tij të sigurisë kibernetike, pasi kërcënimet rriten përpara votimit të qershorit.

Me zgjedhjet e ardhshme në vendet kyçe demokratike, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Mbretërinë e Bashkuar, Indinë dhe në mbarë Bashkimin Evropian, zyrtarët janë në gatishmëri të lartë për armiqtë gjeopolitikë si Rusia dhe Kina që të përpiqen të kthejnë fletëvotimet në favor të tyre përmes dezinformimit dhe sulmeve kibernetike.

Numri i sulmeve kibernetike ndaj institucioneve të BE-së “po rritet ndjeshëm”, thuhet në raportin e brendshëm.

BE-ja duhet të përgatitet “për t’u përballur me kërcënime të ngjashme” siç janë përballur politikanët, parlamentet dhe qeveritë në të gjithë Evropën gjatë viteve të fundit.

Marrë nga “Politico”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore