Lajme

Pas shtimit të rasteve me COVID-19, IKSHPK rekomandon vaksinimin dhe bartjen e maskave


Ilustrim

Pas shtimit të rasteve të reja me COVID-19 në Kosovë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka dalë me një apele për qytetarët, që këta të fundit të bartin maskat në ambiente të mbyllura dhe sidomos të vaksinohen.

Sipas IKSHPK-së, përpos numrit të lartë të rasteve të reja me COVID-19, këto raste kanë tendencë të rritjes në ditët në vijim.

“IKSHPK është duke vazhduar pandërprerë me testimin dhe gjurmimin e të gjitha rasteve, kontakteve të rasteve në komunitet dhe diagnostikimin laboratorik andaj të gjithë personat me kokëdhembje, kollitje, dhembje fyti, vështërsi në frymëmarrje, rrjedhje hundësh, temperaturë, plogështi, humbje e shijes, rekomandohen të testohen”, thuhet në njoftim.

IKSHPK, më tej ka rekomanduar që qytetarët përkundër situatës së qetë dhe stabile epidemiologjike në vend, të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave preventive kundër sëmundjeve ngjitëse.

“Me qëllim të përforcimit të imunitetit dhe parandalimit të rasteve të reja dhe formave të rënda të sëmundjes, qytetarët këshillohen që vaksinohen, me dozën e parë ata që ende se kanë bërë këtë, kurse të tjerët me dozën e dytë dhe dozën e tretë të vaksinës kundër COVID-19”, përfundon njoftimi.

Brenda 24 orëve të fundit, Ministria e Shëndetësisë ka raportuar se janë regjistruar 205 raste pozitive të reja me COVID-19.

Numri i të infektuarve vjen nga 736 mostra të marra nga Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore