Lajme

Pas britanikëve edhe ushtarakët italianë po patrullojnë përgjatë kufirit Kosovë-Serbi


Ilustrim

Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR-i, po vazhdon të patrullojë kufirin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me baza ditore.

Aktualisht patrulla e ushtarëve italinë në kuadër të KFOR-it po patrullojnë përgjatë kufirit afër komunës së Zveçanit dhe Zubin Potokut në Veri të Kosovës.

Kontingjenti italian po vëzhgon edhe qarkullimin e varkave në liqenin e Ujmanit.

Guglielmino Esercito, komandanti përgjegjës i njësisë italiane, në një prononcim për agjencinë e lajmeve turke, Anadolu Agency, ka bërë të ditur se ushtarakët italianë janë të pajisur dhe të trajnuar mirë për t’u përballur me të gjitha llojet e sfidave në fushën e operimit.

“Kështu që KFOR-i është i gatshëm të përballet me të gjitha llojet e sfidave”, i ka thënë Esercito.

KFOR shtoi prezencën në Kosovë dhe njëkohësisht patrullimet përgjatë kufirit Kosovë-Serbi pas sulmit terrorist të 24 shtatorit në Banjë të Zveçanit.

Patrullim përgjatë kufirit Kosovë-Serbi po kryejnë gjithashtu edhe ushtarët britanikë në kuadër të KFOR-it.

Ushtarët britanikë të KFOR-it i thanë Reuters javë më parë se janë duke punuar me orar të zgjatur deri në 18 orë për t’u siguruar që asnjë armë ose grup të armatosur të mos të hyjë në Kosovë.

“Aktualisht ne jemi këtu në një patrullë rutinë, e cila konsiston me marrjen e inteligjencës për çdo aktivitet të paligjshëm ose të dyshimtë që më pas kthehet në KFOR dhe më lart”; ka thënë Lejtnant Joss Gaddie nga Ushtria Britanike për Reuters.

Pas 24 shtatorit ushtarët britanikë po patrullojnë përgjatë kufirit Kosovë-Serbi

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore