Lajme

Parlamenti zviceran do të mbajë seanca dëgjimore për blerjen e Credit Suisse


Komitetet mbikëqyrëse të Këshillit të Kantoneve dhe Këshillit Kombëtar, dhomat e sipërme dhe të ulëta të parlamentit të Zvicrës, vendosën të premten të mbajnë një seancë dëgjimore mbi rrethanat e blerjes prej 3.25 miliardë dollarësh të Credit Suisse pasi aksionet e saj ranë.

Kështu shkruan kompania “Bloomberg”.

Si pjesë e një hetimi për blerjen e Credit Suisse nga UBS-ja, parlamentarët zviceranë duan të shqyrtojnë rolin e Ministrisë së Financave, rregullatorit financiar të vendit dhe bankës qendrore të vendit, duke përfshirë shpjegimet e tyre përse nuk u zgjodhën alternativat.

Komisionet parlamentare duan të fokusohen në mbikëqyrjen e Credit Suisse, zbatimin e rregullave ekzistuese bankare dhe arsyetimin pse qeveria mori kompetencat emergjente për marrjen e bankës nga UBS-ja.

Komisionet e Këshillit të Kantoneve dhe Këshillit Kombëtar pritet të mbajnë seanca dëgjimore në maj, një muaj pas seancës së posaçme të parlamentit, e cila do të mbahet nga 11 deri më 13 prill.

Partia Social Demokrate e Zvicrës e krahut të majtë bëri thirrje njëkohësisht për krijimin e një komisioni hetimor parlamentar të plotë, i cili zakonisht emërohet për të shqyrtuar çështje me interes urgjent kombëtar ose një emergjencë.

Socialdemokratët duan që hetimi të detyrojë drejtuesit e bankave të kthejnë pagesat, të detyrojë UBS-në t’u bëjë “spin off” operacioneve të shitjes me pakicë të Credit Suisse në Zvicër dhe të kufizojë aktivitetet e ardhshme të bankave të mëdha zvicerane.

Kujtojmë se në mesin e marsit, në sfondin e kolapsit të huadhënësit fillestar amerikan SVB, aksionet e Credit Suisse zvicerane gjithashtu ranë ndjeshëm.

Institucioni financiar iu drejtua Bankës Kombëtare të Zvicrës me një kërkesë për një kredi prej 54 miliardë dollarësh dhe një ofertë për të blerë një pjesë të borxhit të bankës.

Në fund, pas negociatave të ndërmjetësuara nga rregullatorët zviceranë, banka zvicerane UBS ra dakord të blinte Credit Suisse për 3.25 miliardë dollarë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore