Lajme

Parlamenti i Libanit nuk arrin të zgjedhë presidentin për herë të 12-të


Parlamenti i Libanit – për të 12-tën herë – ka dështuar të zgjedhë presidentin dhe të kapërcejë një bllokim politik që ka kapluar vendin prej muajsh.

Ligjvënësit mbajtën një seancë të mërkurën për të zgjedhur një zëvendësues për ish-presidentin Michel Aoun, mandati i të cilit përfundoi tetorin e kaluar, por mosmarrëveshjet i penguan ata të arrinin pragjet e kërkuara.

Konkurrenca kryesore ishte midis Jihad Azour, një ish-ministër financash dhe zyrtari i lartë i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe Sleiman Frangieh, lideri i partisë Marada, familja e të cilit ka një

Parlamenti libanez kërkon 86 nga një maksimum i mundshëm prej 128 ligjvënësish, ose dy të tretat, për të zgjedhur një udhëheqës të ri në raundin e parë të votimit.

Azour, i cili mbështetet nga opozita ndaj Hezbollahut të mbështetur nga Irani, ishte më pwrpara se kundërshtari i tij gjatë raundit të parë me 59 vota ndaj 51 të Frangieh, por nuk arriti të arrijë shumicën e kërkuar.

18 ligjvënës hodhën vota të zbrazëta ose vota protestuan ose votuan për kandidatët e pakicës.

Blloku i udhëhequr nga Hezbollahu i fuqishëm u tërhoq pas raundit fillestar, duke thyer kuorumin dhe duke parandaluar një raund të dytë votimi, ku kandidatëve iu desh vetëm një shumicë prej 65 votash për të siguruar presidencën.

Libani ka një sistem politik kompleks konfesional të bazuar në Paktin Kombëtar, një pakt i pashkruar midis blloqeve politike të vendit që u ra dakord për herë të parë në 1943 për të përcaktuar përfaqësimin e bazuar në besim dhe ndarjen e pushtetit.

Në bazë të paktit, presidenti dhe komandanti i ushtrisë duhet të jenë të krishterë maronitë, ndërsa kryeministri duhet të jetë mysliman sunit dhe kryetari i parlamentit mysliman shiit.

Zëvendëskryetari i parlamentit dhe postet e zëvendëskryeministrit mbahen nga të krishterët ortodoksë dhe shefi i forcave të armatosura të shtabit të përgjithshëm të forcave të armatosura është gjithmonë Druze.

Vetë deputetët janë të ndarë sipas një sistemi kuotash, me një raport 6:5 që kërkohet nga të krishterët ndaj myslimanëve.

Anëtarët shiitë të parlamentit kanë mbështetur kryesisht Frangieh, i cili është kandidati i preferuar i Hezbollahut, ndërsa Azour mbështetet nga shumica e ligjvënësve Druze.

Kur të zgjidhet, presidenti i ri do të duhet të kalojë një krizë të madhe ekonomike që filloi në vitin 2019, së bashku me një sistem politik që ka vuajtur prej kohësh nga korrupsioni dhe keqmenaxhimi.

Disa kanë mbrojtur një marrëveshje shpëtimi me FMN-në si një komponent kryesor i rimëkëmbjes ekonomike të Libanit, diçka që mund të favorizojë Azour pasi ai mbajti pozicionin e drejtorit rajonal për Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut në organizatë deri në marrjen e pushimit javën e kaluar për të ndjekur kandidaturën e tij.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore