Lajme

Paratë false vërshojnë tregun e Kosovës, por me to mund të paguash


Ilustrim.

Tash e një kohë në Kosovë po qarkullojnë vazhdimisht monedhat false 2 euroshe, por me të cilat pothuajse çdo herë në lokale, dyqane dhe për shërbime të tjera lejohet pagesa.

Mediumi prestigjioz britanik, Reuters, përmes një artikulli ka thënë se 2 eurot false kanë pasur rritje akoma më shumë këtë vit.

Ndërsa, thuhet se Kosova dhe Mali i Zi edhe pse s’janë në eurozonë, e përdorin euron si monedhë të tyre.

Shkrimi i Reuters nis me ngjarjen nga një kafene në Prishtinë, përmes së cilës tregohet se stafi ka hequr dorë për të kontrolluar monedhat 2 euro.

“Në një kafene në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, stafi ka hequr dorë nga kontrolli nëse monedhat 2 euro që njerëzit përdorin për të paguar janë origjinale, pasi një përqindje kaq e lartë janë false dhe siç bën cilësia e lartë e disa falsifikimit është pothuajse e pamundur të thuhet”, thuhet në artikullin e Reuters. 

Ilustrim.

“Në fillim të gjithë ishin të shqetësuar dhe kontrollonin nëse monedhat 2 euro ishin false apo jo”, tha njëri nga punëmarrësit Endriti.

Ai dhe të tjerët mbanin monedhat pranë dritës për t’i ekzaminuar ose i ulnin në një tavolinë për të parë se si tingëllonin.

“Në një dyqan të vogël afër kafenesë në Prishtinë, me 11 monedha 2 eurosh në arkë, shitësja tha se besonte se gjashtë ishin false dhe se aq shumë në qarkullim ishin false, sa nuk kishte zgjidhje tjetër veçse t’i pranonte ato”.

Në laboratorin e mjekësisë ligjore të policisë në Prishtinë, stafi ekzaminoi më shumë se 30 mijë monedha të falsifikuara 2 euro në gjysmën e parë të këtij viti, krahasuar me 4 mijë e 451 në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Sipas agjencive ligjzbatuese, numri i monedhave false 2 euro në qarkullim ka shënuar një rritje masive gjatë vitit 2023.

Institucionet financiare evropiane ndajnë disa këshilla se si mund të identifikohen paratë false.

Një prej metodave është prekja e monedhës, pasi monedhat false zakonisht janë më të vrazhda.

Po ashtu mund të identifikohen devijime, shkronja dhe simbole në mospërputhje me origjinalin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore