Film

Papa Françesku takon Jimmy Fallon dhe mbi 100 humoristë të tjerë në Vatikan


Papa Françesku është takuar me më shumë se 100 komedianë nga e gjithë bota, duke përfshirë Jimmy Fallon, Chris Rock dhe Whoopi Goldberg, në Vatikan.

Papa tha se komedianët kanë “fuqinë për të shpërndarë qetësi dhe buzëqeshje” në një botë ku njerëzit janë të zhytur në “shumë emergjenca sociale dhe personale”.

“Ju i bashkoni njerëzit sepse e qeshura është ngjitëse”.

Ata u pritën në Vatikan disa orë përpara se Papa të pritej në Pulia për samitin e G7-ës.

Gjatë audiencës me 107 humoristë nga 15 vende, Papa vlerësoi aftësinë e tyre për t’i bërë njerëzit të buzëqeshin.

“Ju mund të qeshni edhe me Zotin, sigurisht, dhe kjo nuk është blasfemi”, u tha Papa komedianëve, duke shtuar se “kjo mund të bëhet pa ofenduar ndjenjat fetare të besimtarëve”.

Sipas raporteve në mediat amerikane, komediani Jimmy Fallon u pa duke u përgjumur në pjesën e përparme të sallës së audiencës përpara se të fillonin procedurat – thuhet se atij iu tha shpejt të ulej ndërsa Papa duhej të kalonte nga dera.

Fallon iu bashkua emrave të tjerë të mëdhenj në industrinë e argëtimit, duke përfshirë Chris Rock, Silvio Orlando dhe Stephen Merchant.

Ngjarja kulturore i parapriu paraqitjes së Papës në G7 në rajonin jugor italian të Pulias – hera e parë që një udhëheqës i 1.4 miliardë katolikëve në botë merr pjesë në samitin e shtatë ekonomive më të mëdha të përparuara në botë.

Papa 87-vjeçar ka bërë thirrje për rregullim global të inteligjencës artificiale, duke paralajmëruar për rrezikun e tij për etikën dhe të drejtat e njeriut.

Papa u takua shkurtimisht me secilin komedian, duke shkëmbyer disa fjalë me secilin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore