Lajme

Paneli i Dhomës së Përfaqësuesve kërkon ndalimin e blerjeve nga qeveria amerikane të dronëve kinezë


Komiteti i Dhomës së Përfaqësuesve të Kinës do të prezantojë një projekt-ligj të mërkurën që do të ndalojë qeverinë amerikane të blejë dronët kinezë, në një përpjekje për të forcuar një shtytje të Senatit pasi përpjekjet e kaluara u prishën nga lobimi.

Mike Gallagher, kreu republikan i komitetit dhe Raja Krishnamoorthi, kryedemokrati, do të prezantojnë Aktin Amerikan të Sigurisë së Dronëve të Mërkurën, ka mësuar Financial Times.

Masa është përpjekja më e fundit dypartiake nga ligjvënësit në Capitol Hill për të parandaluar përdorimin e teknologjisë kineze në mënyra që kritikët argumentojnë se minojnë sigurinë kombëtare të SHBA.

Projektligji pasqyron legjislacionin në Senat të prezantuar nga Mark Warner, kreu demokrat i komitetit të inteligjencës dhe senatori republikan Rick Scott. Senati e përfshiu masën në versionin e tij të projektligjit të mbrojtjes, i cili duhet të pajtohet me versionin e Dhomës që nuk përfshin asnjë gjuhë për të ndaluar blerjen e dronëve kinezë.

Ndërsa projektligji nuk emërton kompani specifike, ai do të synonte DJI, një grup kinez që është prodhuesi më i madh në botë i dronëve komercialë. Produktet e grupit me bazë në Shenzhen përdoren nga të gjithë, nga fotografët tek agjencitë lokale të policisë në të gjithë Amerikën. Kjo do të prekte gjithashtu grupin kinez Autel, i cili ka 7.8 për qind të tregut të dronëve komercialë në SHBA pas DJI, i cili ka një aksion dominues prej 58 për qind, sipas David Benowitz në Drone Analyst.

Komiteti i Dhomës së Përfaqësuesve të Kinës shpreson se projektligji i tij do të tërheqë më shumë vëmendje ndaj çështjes, duke e bërë më të vështirë për ligjvënësit që të kundërshtojnë përpjekjen më të gjerë.

“Partia Komuniste Kineze e armatizon vazhdimisht monopolin e saj të afërt në tregun e dronëve kundër njerëzve të mirë; duke kufizuar eksportet e dronëve në Ukrainë, ndërkohë që Hamasi i përdor ato për të kryer sulme brutale terroriste”, tha Gallagher për FT.

“Ky projekt-ligj do të ndalojë qeverinë federale të përdorë dollarët e taksapaguesve amerikanë për të blerë këtë pajisje nga vende si Kina, duke mbështetur sjelljen keqdashëse të PRC dhe duke paraqitur një kërcënim serioz për sigurinë kombëtare për SHBA-në dhe aleatët tanë. Është e domosdoshme që Kongresi të miratojë këtë projektligj dypartiak për të mbrojtur interesat e SHBA-së dhe zinxhirin tonë të furnizimit të sigurisë kombëtare”.

Senati në vitet e mëparshme ka përfshirë gjuhën për dronët kinezë në projektligjin vjetor të mbrojtjes që duhet miratuar, por këto përpjekje nuk kanë arritur të hyjnë në legjislacionin përfundimtar të miratuar nga Kongresi.

DJI tha se kundërshtoi legjislacionin që “kufizon zgjedhjen e tregut ose ndalon teknologjinë bazuar në vendin e origjinës”.

Adam Welsh, kreu i politikave globale të DJI, tha se kufizimi i aksesit në dronët e saj do të impononte kosto në aspektin e sigurisë dhe gjithashtu do të ndikonte në kompanitë e vogla që përdorin dronët e saj dhe softuerin përkatës.

Uellsi hodhi poshtë sugjerimet se produktet e DJI përbënin një rrezik sigurie, duke thënë se ato ishin testuar në mënyrë të përsëritur nga agjencitë qeveritare. “Produktet e DJI mund të fluturojnë pa u lidhur me internetin – duke i bërë ato po aq të sigurta sa përdorimi i një kompjuteri me boshllëk ajri”, tha ai.

Përpjekjet e DJI për të kundërshtuar legjislacionin janë ndihmuar në të kaluarën nga agjencitë e policisë amerikane që kanë argumentuar se nuk ka drone të krahasueshëm me kosto efektive të disponueshme brenda vendit.

Projektligji, i cili u nënshkrua nga republikani i Virxhinias, Rob Wittman dhe demokrati i Konektikatit, Joe Courtney, do të ndalonte gjithashtu qeveritë lokale dhe shtetërore të blejnë dronët kinezë me grante federale.

Michael Robbins, kreu i avokimit për Shoqatën për Sistemet Ndërkombëtare të Automjeteve pa Ekuipazh, tha se ligjvënësit ishin më të vetëdijshëm për kërcënimin e sigurisë nga dronët kinezë, veçanërisht pasi ata u shfaqën në fushën e betejës në Ukrainë. Ai tha se hendeku teknologjik midis dronëve DJI dhe SHBA ishte ngushtuar, por kompanitë amerikane ishin në disavantazh sepse rivalët e tyre kinezë u subvencionuan nga Pekini.

Eric Sayers, një ekspert i sigurisë në Azi, tha se ishte “inkurajuese” që mund të kishte një veprim të Kongresit këtë vit.

“Fatkeqësisht, u deshën shumë vite për të arritur në këtë pikë dhe projektligji përfundimtar ndoshta do të ketë një sërë heqjesh për agjencitë federale që të vazhdojnë të përdorin dronët e Republikës Popullore të Kinës”, tha Sayers, drejtor menaxhues në konsulencën Beacon Global.

“Mësimi këtu është se ne duhet të identifikojmë dhe parandalojmë varësitë kritike nga PRC përpara se ato të shfaqen, të gërmojnë ekonominë tonë dhe të bëhen të shtrenjta politikisht dhe financiarisht për t’u kthyer”.

Gjatë administratës Trump, tregtia u largua Tment e vendosi DJI në “listën e entiteteve”, duke ndaluar shitjen e teknologjisë amerikane për grupin pa licencë. Administrata Biden më vonë e vendosi DJI-në në listën e zezë të investimeve të Departamentit të Thesarit për shqetësimet rreth supozimit të mbështetjes për mbikëqyrjen e ujgurëve myslimanë në Xinjiang.

Ambasada kineze tha se SHBA-ja duhet “të braktisë mentalitetin e luftës së ftohtë dhe konceptin e lojës me shumën zero, të ndalojë përgjithësimin e konceptit të sigurisë kombëtare, të ndalojë ngritjen e teorisë së ‘kërcënimit të Kinës’ dhe të ndalojë shtypjen e pajustifikuar të kompanive kineze”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore