Foto lajm

Pamje nga ishulli Eko i Greqisë


Një peshkatar me varkën e tij largohet nga porti i ishullit të vogël të Egjeut të Chalki, Greqia juglindore, 2021.

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis përuron një nismë për energjinë e gjelbër në ishullin Chalki, e cila po faturohet si e vendit.

Ishulli i parë eko dhe si një plan për ishujt e tjerë për t’u kthyer në teknologjinë e gjelbër.

Projekti përfshin instalimin e një sistemi fotovoltaik për energjinë diellore që mbulon kërkesat për energji të banorëve të ishullit dhe dhurimin e gjashtë automjeteve elektrike për policinë dhe rojet bregdetare dhe një varkë elektrike.