Lajme

Palestinezi Khader Adnan vdiq në burgun e Izraelit pas 86 ditësh në grevë urie


Një figurë e lartë e grupit militant palestinez Xhihadi Islamik, Khader Adnan, ka vdekur në një burg izraelit pas 86 ditësh në grevë urie.

Shërbimi i Burgjeve të Izraelit (IPS) tha se ai u gjet pa ndjenja herët të martën. Ai u dërgua në spital por përpjekjet për ta ringjallur dështuan.

IPS tha se ai kishte refuzuar t’i nënshtrohej testeve mjekësore dhe të merrte trajtim.

Pas njoftimit të vdekjes, militantët hodhën të paktën tre raketa nga Rripi i Gazës, pa asnjë të lënduar.

Xhihadi Islamik, i cili është i vendosur në Rripin e Gazës, kishte paralajmëruar më herët Izraelin “do të paguante një çmim të rëndë” nëse ai vdiste në burg.

Khader Adnan, 44 vjeç, ishte akuzuar për përkatësi në një grup terrorist dhe nxitje dhe do të dilte në gjyq këtë muaj.

Adnani ishte nga Jenin në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe kishte qenë brenda dhe jashtë paraburgimit izraelit gjatë dy dekadave të fundit.

Ai kishte qenë në grevë urie pesë herë.

Para vdekjes së tij, gruaja e tij Randa Mousa tha se ai “po refuzonte çdo mbështetje, duke refuzuar ekzaminimet mjekësore, ai është në një qeli me kushte shumë të vështira paraburgimi”.

Fati i të burgosurve palestinezë në Izrael është një çështje kryesore për palestinezët, të cilët e konsiderojnë Izraelin përgjegjës për mirëqenien e tyre.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore