Lajme

Pakistan, grupi islamist liron 11 pengjet e policisë


Zyrtarët pakistanezë të hënën e 19 prillit deklaruan se ishin liruar 11 policët e kapur nga mbështetësit e një partie radikale islamiste.

Pasuesit e partisë kanë shfryrë tërbimin e tyre që kur udhëheqësi i grupit radikal islamist Tehreek-e-Labbaik Pakistan (TLP), i cili ishte vendosur të drejtojë protestat anti-Francë – u arrestua të hënën e kaluar.

Çfarë ndodhi me oficerët?

Militantët e TLP-së morën oficerët peng të dielën gjatë protestave të dhunshme në qytetin e Lahorë-s.

Ministri i Brendshëm pakistanez Sheik Rashid Ahmed tha se policia ishte lëshuar herët të hënën pas “negociatave” me TLP.

“Negociatat kanë filluar me TLP-në, përfundoi me sukses”, tha Rashid në një video në Twitter. “Ata kanë liruar 11 policë që u morën peng”.

Rashid tha se një raund i dytë bisedimesh do të zhvillohej të hënën më vonë, megjithëse përmbajtja e parashikuar ishte e paqartë.

Pamjet e mediave sociale kishin treguar më parë disa nga oficerët që shfaqeshin të përgjakur dhe të mavijosur, me fasha rreth kokës.

Pse mbështetësit e TLP po protestojnë?

TLP-ja ka udhëhequr një fushatë anti-France për muaj me radhë, duke përfshirë thirrjen për ambasadorin për t’u përjashtuar.

Në tetor, Parlamenti i Pakistanit mbështeti një rezolutë për dëbimin që do të ndodhte deri më 20 prill.

Fushata erdhi pasi presidenti i Francës mbrojti revistën satirike Charlie Hebdo për ribotimin e karikaturave të Profetit Muhamed Islam, çdo veprim që shumë adhurues e konsiderojnë blasfemi.

Qeveria e Pakistanit ndaloi TLP-në javën e kaluar, duke e etiketuar në mënyrë efektive si një organizatë terroriste.

Qeveria franceze javën e kaluar këshilloi qytetarët e saj të largoheshin nga vendi pasi u arrestua lideri i TLP-së Saad Rizvi.

Kryeministri Imran Khan të dielën sugjeroi që partia nuk ishte ndaluar për ideologjinë e saj, por për metodat e saj.

“Qeveria jonë ndërmori veprime kundër TLP-së sipas ligjit tonë anti-terrorist kur ata sfiduan shkrimet e shtetit dhe përdorën dhunën në rrugë dhe sulmuan publikun dhe zbatuesit e ligjit”.

Portestat në Pakistan

Protestat në Pakistan kanë paralizuar disa qytete dhe kanë çuar në vdekjen e gjashtë policëve.

Udhëheqja e TLP-së tha se disa mbështetës të partisë u vranë në përleshjet e të dielës.

“Ne nuk do t’i varrosim derisa të dëbohet ambasadori francez”, tha Allama Muhammad Shafiq Amini, një udhëheqës i TLP-së në Lahore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore