Shqipëria

Paketa fiskale/ Fermerët protestë para Kuvendit, dakordësi me kryeministrin për diskutime


Në një kohë që në Kuvendin e Shqipërisë, në seancën plenare po shqyrtohet nen për nen projektbuxheti dhe Paketa Fiskale që shoqëron atë, jashtë tij fermerët e Lushnjës kanë zhvilluar  një protestë.

Fermerët kundërshtojnë paketën fiskale, ndërsa gjatë kohës që po protestonin, janë takuar edhe me kryeministrin Edi Rama.

Kryetari i Shoqatës së Fermerëve, Eduart Sharka, në një deklaratë për mediat, ka shpjeguar se fermerët ndodhen në vështirësi të mëdha dhe se 30% prej tyre nuk kanë porositur farat për të mbjellë, për arsye se kanë dështuar për tre vite.

“Ne mendojmë se qeveria nuk i njeh problemet reale të fermerëve. 30% e fermerëve nuk kanë porositur për të mbjellë, sepse kanë tre sezone që dështojnë. Ramë dakord që cilësia e inputeve bujqësore është e pagarantuar. Në rast se ekspertët e qeverisë ulen me ne dhe marrin në konsideratë problemet tona, mund të zgjedhim diçka”.

Ai bëri me dije se kanë rënë dakord që “të ulemi dhe të diskutojmë me qeverinë”.

Nga ana tjetër, deputeti i Partisë Demokratike, Sajmir Korreshi, u shpreh se është i njohur me problemet e tyre.

“Fermeri do lekë në dorë, do të prekë realisht problemin. Të marrim një nga pistat, të kontrollohen bursat. Kjo do të rregullonte edhe informalitetin. Po lënë serat, po ikin në Gjermani për të larë borxhet që kanë marrë për të ndërtuar serat”.

Të hënën e 15 nëntorit, fermerët e Myzeqesë u mblodhën në protestë.

Ata marshuan në qendër të Lushnjës, kjo në një sensibilizim për Qeverinë dhe publikun në lidhje me ndryshimet e paketës fiskale në fushën e Bujqësisë.

Edhe këtë herë, protesta është mbikëqyrur nga efektivët e Policisë.

Fermerët kërkonin “subvencionim direkt i fermerit me 10 lekë për kg”, “barazim të TVSH-së në shitje dhe blerje”, “subvencionim 3 lekë për eksportuesit”, “laboratorë analizash për tokat dhe perimet”, si dhe “garanci për pagat e faturave nga grumbulluesit”.

Frida Krifca

Tri ditë pas protestës, ministrja për Bujqësinë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca, fill pas mbledhjes së Këshillit të Ministrive ku deklaroi se u miratua një Projektvendim për shtyrjen e “Programit për zhvillimin e qëndrueshëm rural”, tha se janë në komunikim të vazhdueshëm me fermerët.

Paketa e re fiskale

Nëse fermerët shisnin 1 produkt për 100 lekë, ata përfitonin 6 lekë rimbursim të TVSH-së, gjë që me këtë paketë të re fiskale shkon në zero.

Nga ana tjetër, fermerët duhet të vijojnë të paguajnë 20% të TVSH-së për produktet që blejnë.

Kjo skemë, shpesh, ka qenë e prekur nga ndryshimet e miratuara në Qeveri të ndryshme.

Kompensimi prej 6% u vendos si fillim në 2019-ën, pasi deri në atë kohë ishte 20%.

Në buxhetin e saj, Ministria e Bujqësisë ka parashikuar 12 miliardë lekë për fermerët nga 13.1 miliardë që ishin këtë vit.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore