Lajme

Paga e politikanëve libianë rritet me 40% ndërsa ngërçi zgjedhor vazhdon


Udhëheqësit perëndimorë po humbasin durimin me një elitë politike të rrënjosur libiane, e cila kolektivisht nuk ka arritur të bie dakord mbi bazën e zgjedhjeve për më shumë se një vit, por ka rritur pagat e politikanëve me më shumë se 40%, sipas shifrave zyrtare.

Të dërguarit specialë nga SHBA, Franca, Gjermania, Italia dhe Britania e Madhe do të takohen në Uashington më 13 janar për të diskutuar hapat e tyre të ardhshëm pasi dy fraksionet rivale libiane javën e kaluar nuk arritën një marrëveshje përfundimtare në Kairo mbi bazën kushtetuese për zgjedhjet kombëtare.

Zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare u ndërprenë në dhjetor 2021. Një përpjekje e mëparshme e udhëhequr nga Franca për organizimin e zgjedhjeve, në vitin 2018, ishte themeluar gjithashtu. Një seri qeverish të përkohshme të pazgjedhura dhe konkurruese kanë qeverisur Libinë për gati një dekadë.

Zgjedhjet e planifikuara për vitin 2022 u anuluan për shkak të mosmarrëveshjeve mbi kualifikimet e kandidatëve për të kandiduar, gjë që maskoi një hezitim më të thellë të politikanëve si në lindje ashtu edhe në perëndim të vendit për të rrezikuar një proces demokratik që fituesi i merr të gjitha që mund t’i bënte ata të humbnin aksesin në patronazhin dhe pushtetin shtetëror.

Një diplomat perëndimor i zemëruar tha se “ata janë disa që bëjnë përpjekje të sinqerta për ndërmjetësim, por karakteri i qëndrueshëm i shumë politikanëve libianë në të dy anët e ndarjes është që t’i bëjnë fjalë domosdoshmërisë së zgjedhjeve dhe më pas të bëjnë gjithçka që është e mundur për të penguar”.

Richard Norland

Takimi më 13 janar i të dërguarve të posaçëm i thirrur nga i dërguari i SHBA-ve, Richard Norland, do të shqyrtojë mënyrën e organizimit të zgjedhjeve dhe nëse do t’i kërkohet të dërguarit të ri special të OKB-së Abdoulaye Bathily të caktojë një afat kohor për krijimin e një organi kombëtar libian për të rënë dakord për zgjedhjet.

Rritja e ekonomisë libiane parashikohet të jetë 17.9% këtë vit, më e larta në Afrikë, por pavarësisht kësaj, disa vlerësime tregojnë se gati një e treta e libianëve, veçanërisht në jug, jetojnë në ose nën kufirin e varfërisë.

Udhëheqësit politikë të Libisë kanë bërë qarqe me propozime konkurruese për bazën kushtetuese të zgjedhjeve.

Bisedimet mujore në Kairo midis kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Libisë, Aguila Saleh, nga lindja e vendit, dhe kreut të këshillit të lartë të shtetit, Khaled al-Meshri, që përfaqëson zonën perëndimore, bënë disa përparime, por nuk zgjidhën nëse shtetasit e dyfishtë mund të kandidojnë për presidencën, ose për sa kohë kandidatët do të duhet të japin dorëheqjen e përhershme nga çdo pozicion ekzistues nëse dëshirojnë të kandidojnë.

Pas këtyre mosmarrëveshjeve qëndrojnë përpjekjet nga secila palë për të penguar kandidatët e diskutueshëm që të konkurrojnë. Norland ka pretenduar se nuk ka asnjë pengesë që Meshri dhe Saleh të caktojnë një datë zgjedhjesh, por të dy burrat kanë refuzuar ta bëjnë këtë.

Khaled al-Meshri

Reputacioni i klasës politike vështirë se është rritur nga shifrat e Bankës Qendrore të Libisë të publikuara javën e kaluar që tregojnë se shpenzimet totale shtetërore u rritën vitin e kaluar në 127.9 miliardë dinarë libianë, një rritje prej 42 miliardë dinarë ose rreth 9 miliardë dollarë në 2021.

Shifrat se si po i shpenzon shteti paratë kanë qenë të paqarta për vite me radhë, me një auditim të plotë të komisioneve të OKB-së të llogarive CBL që nuk u publikua kurrë.

Pagat publike, përfshirë ato për politikanët, u rritën me 42% në 47 miliardë dinarë për vitin 2022, krahasuar me 33 miliardë dinarë vitin e kaluar. Ky ishte zëri i vetëm më i madh i shpenzimeve. Subvencionet e karburantit grumbulluan 20 miliardë dinarë dhe zhvillimi dhe projektet 17.5 miliardë dinarë. Korporatës Kombëtare të Naftës Libiane iu dhanë 34 miliardë dinarë – rreth 6 miliardë dollarë.

Nafta mbetet burimi kryesor i të ardhurave shtetërore, me vlerë 134 miliardë dinarë (29 miliardë dollarë).

Dhoma e Përfaqësuesve, e zgjedhur për herë të fundit në vitin 2016, është paguar 144 milionë dinarë ose 30 milionë dollarë. Këshilli i Lartë i Shtetit, mbetjet e një parlamenti mbikëqyrës të zgjedhur në 2012 nën kontrollin e perëndimit dhe të udhëhequr nga Meshri, mori 49 milion dinarë, ose 10 milion dollarë.

Qeveria e përkohshme me bazë në Tripoli, e mbështetur gjithashtu nga Turqia dhe e udhëhequr nga kryeministri i përkohshëm, Abdul Hamid Dbeibah, ka paguar gjithashtu miliarda përfitime.

Kritikët thonë se edhe duke lejuar zhvlerësimin e dinarit libian, shkalla e pagave dhe disbursimeve sugjeron se një klasë politike e papërgjegjshme është e etur për të shmangur verdiktin e kutisë së votimit.

Tim Eaton, një ekspert i Libisë në Chatham House, tha se “këto shifra të bankës qendrore janë ende të errëta, por padyshim që shpenzimet për pagat janë jashtëzakonisht të larta”.

“Duke pasur parasysh sasinë e parave që supozohet se po shpenzohen për shërbimet publike, njerëzit e zakonshëm në Libi thjesht nuk po marrin një nivel adekuat shërbimi”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore