Osmani takon Varhelyi-in: Integrimi evropian, hap i rëndësishëm


4 ditë · Kosovë

Presidentja në detyrë e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në takimin e zhvilluar me Komisionerin e Bashkimit Evropian (BE) për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, diskutoi për integrimin evropian, luftën kundër korrupsionit dhe bashkëpunimin rajonal.

Procesi i integrimit në BE, është ndër qëllimet kryesore të politikës së jashtme të Kosovës. Osmani ka konfirmuar vullnetin e institucioneve të vendit dhe të të gjithë qytetarëve, për avancim të mëtejshëm në këtë proces.

Osmani ritheksoi faktin se Kosova i ka plotësuar të gjitha kriteret formale për liberalizimin e vizave në zonat Schengen. Presidentja vlerësoi mbështetjen e vazhdueshme të Komisionit Evropian në finalizimin e këtij procesi.

Ajo kërkoi ndihmën e Komisionit Evropian, për të bindur shtetet anëtare të BE-së për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Kjo kërkesë e Osmanit, erdhi pasi, raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, deklaroi javën e kaluar, se dhe këtë vit do të mbesin pa liberalizim të vizave.

Në një postim në Twitter, Várhelyi, shkruan, se është e rëndësishme që Kosova të vazhdojë zbatimin e reformave të lidhura me BE-në.

Sa i përket dialogut me Serbinë, Osmani shprehu interesin e unifikimit në të gjithë spektrin politik në vend rreth këtij procesi. Në mënyrë që ky proces të përfundojë me sukses. Ajo kërkoi nga BE-ja, që Serbia të zbatojë marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel.

Presidentja shprehu mirënjohjen ndaj BE-së për përkrahjen e vazhdueshme gjatë periudhës së pandemisë. U diskutua lidhur me mbështetjen e mëtejshme të BE-së. Sigurimin e vaksinave për qytetarët e Kosovës. Si dhe për planin e investimeve ekonomike.

Pritet që Osmani të takohet dhe me Presidentin e Parlamentit Evropian, David Sassoli. /AlbanianPost.com

 Lajmet kryesore