Lajme

Osmani takon partitë opozitare – diskutojnë për sigurinë në Kosovë


Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në takime të ndara ka pritur kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhikun, nënkryetaren e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku dhe nënkryetarin a Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitaj.

Kështu është bërë e ditur nga njoftimi i Presidencës.

“Në këto takime, Presidentja Osmani i ka informuar përfaqësuesit e partive politike për situatën aktuale të sigurisë në vend pas zhvillimeve të fundit të krijuara nga agresioni i Federatës së Rusisë ndaj Ukrainës”.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku.

Tutje thuhet, se e para e shtetit i informoi partitë opozitare për masat e ndërmarra nga institucionet e Kosovës, veçanërisht ato të sigurisë si dhe për koordinimin e plotë me partnerët ndërkombëtarë.

Po ashtu, Osmani “ka falënderuar partitë opozitare për bashkëpunimin si dhe për qëndrimin e unifikuar në përballje me situatën e krijuar”.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitaj.

Më 25 shkurt, pas sulmeve të Rusisë në Ukrainë, Qeveria e Kosovës ka vendosur sanksione ndaj Rusisë.

Ky vendim u mor gjatë mbledhjes së ekzekutivit, të premten e 25 shkurtit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se këto sanksione janë marrë duke iu bashkëngjitur vendeve partnerë, si Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe Bashkimi Evropian (BE).

“Sot ditën po e fillojmë duke iu bashkëngjitur partnerëve tanë, në kundërpërgjigje ndaj agresionit ushtarak të Rusisë duke miratuar një pako sanksionesh ndaj saj. Nuk është hera e parë që Kosova i vë sanksione Federatës Ruse”, ka thënë Kurti para kabinetit qeveritar.

Sakaq, ishte ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, e cila bëri të ditur se masat ndërshkimore përfshijnë sanksionet ekonomike dhe financiare të vendosura nga Këshilli i BE-së dhe SHBA-ja.

“Sanksionet përfshijnë ngrirjen e aseteve të bankave, institucioneve financiare dhe individëve, ndalimi i qasjes së tyre në tregje financiare dhe masa të tjera restriktive që shenjtërojnë ndërmarrjet e rëndësishme ruse, elitat dhe akterët politike të përfshirë në marrjen e vendimit për invadimin rus në Ukrainë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore