Shqipëria

OSHEE në terren me mot të keq – 90% e defekteve, të rregulluara


Përkeqësimi i motit në Shqipëri ka sjellë një situatë jo të qëndrueshme edhe për sa i përket rrjetit të furnizimit me energji elektrike, ku një sërë defektesh janë raportuar gjatë ditës, por sipas Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, 90% e tyre janë tashmë të rregulluara.

Në një njoftim zyrtar, bëhet me dije se 2 mijë e 100 punonjës janë në terren për të siguruar mirëfunksionimin e rrjetit të shpërndarjes.

Në orët e para të mëngjesit, kanë qenë 27 fidra të dalë nga funksioni. Ndërsa, në njoftimin e pasdites, OSHEE bëri me dije se vetëm tre prej tyre tashmë janë në gjendje avarie.

Puna po vijon intensivisht, pavarësisht motit të vështirë. Energjia është rikthyer në 73% të konsumatorëve të prekur nga defektet, por ka ende problematika në zona të thella rurale.

Sakaq, situata sillet si e përmirësuar në gjithë vendin, ndërsa një zgjidhje përfundimtare e problemeve priten në disa zona.

Ato më të prekurat janë Peshkopia dhe një pjesë e Elbasanit, ku reshjet e borës kanë sjellë probleme.

Ndërkohë që aty ku u paraqitën problemet e para, në Rrajcë-Hotolisht, Kurbnesh, Farkë, Smokthinë e Kardhiq, energjia është rikthyer.

Zgjidhje kanë marrë edhe problemet në hidrovorët e Gocaj dhe Grugë Zezë, në Lezhë.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore