Film

“Oscars” shpall çmimin e ri për kastin më të mirë që do nis së ndari nga viti 2026


Një çmim “Oscar” i ri për kastin më të mirë do të prezantohet duke filluar nga viti 2026.

Kështu ka njoftuar organizatorët e Academy Awards, derisa kjo do të jetë kategoria e parë e re konkurruese në ceremoni që kur u shtua filmi më i mirë i animuar në vitin 2002.

Drejtorët e kastit kanë bërë fushatë në vitet e fundit për t’u njohur në mënyrën se si janë zanatet e tjera të filmit si zëri, kostumet, flokët dhe grimi.

Në një deklaratë, drejtuesit e Akademisë thanë se drejtuesit e kastit “luajnë një rol thelbësor në krijimin e filmave”, shkruan BBC, transmeton AlbanianPost.

CEO i Akademisë, Bill Kramer dhe presidentja Janet Yang vazhduan: “Ndërsa Akademia evoluon, ne jemi krenarë të shtojmë kastin në disiplinat që njohim dhe festojmë”.

“Oscars”.

“Ne i përgëzojmë anëtarët e degës së drejtuesve të kastit për këtë moment historik emocionues dhe për angazhimin dhe zellin e tyre gjatë gjithë këtij procesi”, shtuan ata.

Kategoria nuk do të prezantohet deri në ceremoninë e vitit 2026 për shkak se sa janë planifikuar më parë fushatat e çmimeve.

Lëvizja vjen pavarësisht përpjekjeve të Akademisë për të shkurtuar ceremoninë e “Oscars” në vitet e fundit në një përpjekje për të mbajtur shikuesit të interesuar. Shpesh, shfaqja zgjat më shumë se tre orët e planifikuara.

Aktualisht, 23 çmime jepen në “Oscar” – edhe pse përgjithësisht publiku është i interesuar kryesisht për çmimet kryesore si filmi më i mirë, kategoritë e aktrimit dhe regjisori më i mirë.

Akademia nuk konfirmoi nëse kategoria e re e kastingut do të përfshihej në transmetim dhe një vendim ka të ngjarë të mos merret deri në kohën më të afërt.

Drejtorët e kastit janë ndër stafin më të hershëm që përfshihen në projekte të reja filmike, duke luajtur një rol kyç në formësimin e filmave të mëdhenj të Hollywood-it.

Ata janë përgjegjës për punësimin e yjeve të listës A, të cilët do të përballen me një film, si dhe interpretuesit që shfaqen në role më të vogla.

Jimmy Kimmel – “Oscars”.

Ceremonia e sivjetme e “Oscars”, e organizuar nga Jimmy Kimmel, do të mbahet në Los Angeles më 10 mars.

Pas shpalljes së çmimit të kastit, tre guvernatorët e degës së drejtorëve të kastit të Akademisë – Richard Hicks, Kim Taylor-Coleman dhe Debra Zane – falënderuan Akademinë.

“Ky çmim është një mirënjohje e merituar e talenteve të jashtëzakonshme të drejtuesve tanë të kastingut dhe një dëshmi e përpjekjeve të përkushtuara të degës sonë”, thanë ata.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore