Lajme

“Organizata e Hezbollah-ut ruan një depo masive armësh pranë një shkolle”


Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) zbuluan të mërkurën e 14 korrikut vendndodhjen e një depoje të dyshuar të armëve të Hezbollah-ut në Libanin qendror, duke thënë se një sasi e madhe eksplozivi po ruhej në një ndërtesë përtej rrugës në një shkollë.

Sipas vlerësimeve izraelite, eksplozivët – me afërsisht gjysmën e fuqisë shkatërruese të shpërthimit masiv që rrafshoi pjesë të mëdha të Bejrutit vitin e kaluar – po mbaheshin në ndërtesën, në fshatin Ebba.

Ushtria nuk pranoi të jepte hollësi për natyrën e armëve për të cilat dyshohet se po mbaheshin në ndërtesë.

IDF parashikoi që, pas ekspozimit të saj në vend, Hezbollah do të zbrazte strukturën dhe do të lëvizte çdo municion diku tjetër.

Gjithashtu, IDF bëri me dije se ka informacione rreth “mijëra” shënjestrave të tjera të Hezbollah-ut.

“Hezbollah kishte për qëllim ta përdorte këtë kundër ushtarëve të IDF dhe qytetarëve të Izraelit. Kjo depo ishte e vendosur në zemër të një popullsie civile në Liban, vetëm disa metra larg një shkolle”, shkroi IDF.

Imazhet satelitore të magazinës së pretenduar tregojnë një ndërtesë katër-katëshe përtej rrugës nga Shkolla Publike Ebba.

Përveç identifikimit të vendndodhjes së fshehur të armëve, ushtria gjithashtu tregoi fotografi të shkollës.

Në vitet e fundit, Izraeli ka miratuar një politikë të “emërtimit dhe turpërimit” të personelit dhe pasurive të Hezbollah-ut në një përpjekje për të detyruar grupin terrorist të ndryshojë taktikat pa nevojën e sulmeve ushtarake që mund të rrisin gjasat për një konfrontim të madh, të dhunshëm.

I tillë ishte rasti në 2018 dhe 2020, kur kryeministri i atëhershëm, Benjamin Netanyahu, zbuloi, gjatë fjalimeve në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, vendet e shumta që përdoren nga grupi terrorist për të zhvilluar raketa të drejtuara në Bejrut.

Izraeli ka akuzuar prej kohësh Hezbollah-un për mirëmbajtjen e depove të armëve brenda shtëpive të civilëve dhe brenda zonave të populluara.

Hezbollah ka hedhur poshtë akuzat specifike të bëra nga Izraeli gjatë viteve.

Fshati Ebba ndodhet në Libanin qendror, në rajonin Nabatieh, në verilindje të qytetit të Tiros dhe rreth 20 kilometra (12 milje) nga Izraeli.

Hezbollahu, që ruan armët atje, do të përbënte një shkelje të Rezolutës 1701 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, e cila i dha fund Luftës së Dytë të Libanit 2006 dhe kërkoi që të gjitha grupet e armatosura libaneze, përveç ushtrisë të qëndronin në veri të lumit Litani të vendit.

“Ne shohim që organizata Hezbollah, si një taktikë operacionale, përdor vazhdimisht asete civile për aktivitete ushtarake. Nga ana tjetër, IDF dhe Komanda Veriore përdorin të gjitha mjetet në dispozicion për të zvogëluar dëmin ndaj civilëve, por në të njëjtën kohë, IDF nuk do të hezitojë të godasë objektivat aktive”, tha ushtria në një deklaratë.

UNIFIL, forca paqeruajtëse e Kombeve të Bashkuara e ngarkuar me mbajtjen e Libanit jugor pa anëtarë të armatosur të Hezbollah-ut, nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment.

Izraeli, për herë të fundit, luftoi Hezbollah-un në një konflikt në shkallë të gjerë në luftën e vitit 2006.

Lufta 34-ditore, e cila pa mijëra raketa të Hezbollah-ut duke rënë në qytete veriore, mori jetën e 165 izraelitëve, përfshirë 44 civilë. Mbi 1 mijë e 100 libanezë, përfshirë luftëtarët e Hezbollah-ut dhe civilët, u vranë.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore