Shqipëria

Operacion antidrogë në Itali, shpërbëhet klani shqiptar me 15 anëtarë


Pesëmbëdhjetë persona u arrestuan të martën e 30 majit nga Guardia di Finanza, në Basilicata, Liguria dhe Puglia.

Kjo, si pjesë e një operacioni antidrogë nga prokurori antimafia i qarkut Potenza, i cili mundi një klan të përbërë nga italianë dhe shqiptarë të akuzuar për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike (heroinë, kokainë, hashash dhe marihuanë) nga Shqipëria, ku investoheshin të ardhurat e akumuluara të paligjshme.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia italiane “ANSA”.

Baza e organizatës ishte në Scanzano Jonico (Matera), në një fermë që shërbente si “ekran” për trafikun e drogës, shtoi botimi italian.

Lidhja me Shqipërinë u bë përmes “një sistemi kompleks bisedash të koduara”.

Filialet përdorën një platformë mesazhesh të konsideruar “të sigurt dhe të blinduar”: gjatë hetimit – në kuadër të një hetimi të koordinuar nga Drejtoria Anti-Mafia e Qarkut Trento – mbi 20 kilogramë heroinë, 5.7 kilogramë marihuanë dhe 105 gramë kokainë.

Krahas arrestimit të 15 të dyshuarve, kryesisht shqiptarë, mes të cilëve edhe “kreu” i organizatës, u kryen sekuestrime parandaluese të aseteve, të drejtpërdrejta dhe të barasvlershme me vlerë prej 4.2 milionë euro.

Këto të fundit, korrespondojnë me fitimin e vlerësuar nga trafikimi i paligjshëm i lëndëve narkotike.

Të ardhurat nga trafiku i drogës (mbërrinin në Itali, substancat shpërndaheshin në të gjithë territorin “edhe organizatave të tjera autonome”) investoheshin në Shqipëri “për blerjen e pasurive të paluajtshme dhe aktivitetet tregtare”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore