Aplikacione

OpenAI konsideron të lejojë përdoruesit të krijojnë pornografi të krijuar nga AI


OpenAI, kompania pas ChatGPT, po eksploron nëse përdoruesit duhet të lejohen të krijojnë pornografi të krijuar nga inteligjenca artificiale dhe përmbajtje të tjera eksplicite me produktet e saj.

Teksa kompania theksoi se ndalimi i saj do të vazhdojë të zbatohet për materialet për të rritur, aktivistët sugjeruan se propozimi minonte deklaratën e misionit të saj për të prodhuar AI “të sigurt dhe të dobishëm”.

OpenAI, i cili është gjithashtu zhvilluesi i gjeneratorit të imazhit DALL-E, zbuloi se po konsideronte t’i lejonte zhvilluesit dhe përdoruesit “me përgjegjësi” të krijonin atë që e quajti përmbajtje jo të sigurt për punë (NSFW) përmes produkteve të saj.

OpenAI tha se kjo mund të përfshijë “erotikë, gënjeshtra ekstreme dhe sharje”.

“Ne jemi duke eksploruar nëse mund të sigurojmë me përgjegjësi aftësinë për të gjeneruar përmbajtje NSFW në kontekste të përshtatshme për moshën. Ne presim të kuptojmë më mirë pritjet e përdoruesve dhe të shoqërisë për sjelljen model në këtë fushë”.

Propozimi u publikua si pjesë e një dokumenti që diskuton se si zhvillon mjetet e AI.

Përhapja e pornografisë së gjeneruar nga AI u nënvizua këtë vit kur X, i njohur më parë si Twitter, u detyrua të ndalonte përkohësisht kërkimet për përmbajtjen e Taylor Swift pasi faqja u përmbyt me imazhe të këngëtares.

Në Mbretërinë e Bashkuar, Partia Laburiste po shqyrton një ndalim të mjeteve të nudifikimit që krijojnë imazhe lakuriq të njerëzve.

Po ashtu një organizatë bamirëse që mbron fëmijët nga abuzimi seksual në internet, ka paralajmëruar se pedofilët po përdorin AI për të krijuar imazhe nudo të fëmijëve, duke përdorur versione të teknologjisë që janë të disponueshme falas në internet.

Teknologjia e OpenAI ka caqe për të parandaluar krijimin e një përmbajtjeje të tillë.

Sipas rregullave të OpenAI për kompanitë që përdorin teknologjinë e saj për të ndërtuar mjetet e tyre të AI, “përmbajtja e qartë seksuale ose sugjestive” është e ndaluar, megjithëse ekziston një përjashtim për materialet shkencore ose edukative.

Dokumenti i referohet “diskutimit të seksit dhe organeve riprodhuese në një kontekst shkencor ose mjekësor” dhe dhënien e përgjigjeve brenda këtyre parametrave, por jo bllokimin si “përmbajtje erotike”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore