Lajme

Omicron, OBSH: Nënvarianti BA.2 më i vështirë për t’u identifikuar, gjendet në 5 kombe afrikane


Një shkencëtare e Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka bërë me dije se nënvarianti BA.2 i Omicron, i gjetur në pesë vende afrikane, mostrat e saj mund të mos dallohen si një formë e Omicron.

Nënvarianti BA.2 ka filluar të zëvendësojë variantin “origjinal” më të zakonshëm BA.1 të Omicron në vende të tilla si Danimarka. Të dhënat nga atje nuk tregojnë ndryshim në ashpërsinë e sëmundjes, sipas një zyrtari tjetër të OBSH-së.

“BA.2 është raportuar në pesë vende, që janë Botsvana, Kenia, Malavi, Senegal si dhe Afrika e Jugut. Ne jemi shumë të shqetësuar pasi BA.2 po rezulton i vështirë për t’u identifikuar”, tha Dr. Nicksy Gumede-Moeletsi në një konferencë për media në internet.

Gumede-Moeletsi tha se OBSH-ja po punonte shumë ngushtë me laboratorët, duke u kërkuar atyre të dërgonin mostrat që ishin kthyer pa u shënuar si Omicron për analiza të mëtejshme, në mënyrë që të fitohej një pamje më e saktë e përhapjes së BA.2.

Versioni BA.1 i Omicron ka qenë disi më i lehtë për t’u gjurmuar sesa variantet e mëparshme. Kjo është për shkak se BA.1 i mungon një nga tre gjenet e synuara të përdorura në një test të përbashkët PCR. Rastet që tregojnë këtë model supozohej si parazgjedhje se shkaktoheshin nga BA.1.

BA.2, i njohur ndonjëherë si një nënvariant “stealth”, nuk ka të njëjtin gjen objektiv që mungon si varianti origjinal Omicron.

Në vend të kësaj, shkencëtarët po e monitorojnë atë në të njëjtën mënyrë që kanë variantet e mëparshme, duke përfshirë Delta, duke gjurmuar numrin e gjenezave të viruseve të paraqitura në bazat e të dhënave publike si GISAID.

Ashtu si me variantet e tjera, një infeksion me BA.2 mund të zbulohet nga kompletet e testeve shtëpiake të coronavirus-it, megjithëse ato nuk mund të tregojnë se cili variant është përgjegjës, thanë ekspertët.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore