Gatimi

Omëletë spanjolle


Omëletë spanjolle

Omëletë me patate – një pjatë e shijshme, e lëngshme dhe e përzemërt që gjendet shpesh në tryezën e spanjollëve, kryesisht në formën e një darke të lehtë.

Është po aq i shijshëm si i nxehtë ashtu edhe i ftohtë. Nëse jeni një adhurues i ushqimit, mund ta pasuroni këtë vakt me shtimin e një salce pikante, bukë krokante dhe një sallate freskuese.

Përbërësit:

6-7 patate të qëruara

1 qepë, e grirë hollë

½ lugë kripë

1 deri në 2 gota vaj ulliri, për tiganisje

5 vezë

Përgatitja:

Për të filluar, prisni patatet fillimisht në gjysma dhe më pas në feta me trashësi rreth 3 mm. Në një enë përziejmë qepën dhe patatet, i spërkasim me kripë dhe i përziejmë mirë.

Ngrohim vajin në një tigan të madh në temperaturë mesatare, më pas kaurdisim perimet dhe i shpërndajmë në mënyrë të barabartë. Kur të jetë skuqur, hiqeni butësisht nga tigani.

Në një enë të veçantë rrihni vezët dhe më pas hidhini sipër patatet e ftohta. Lëreni përzierjen të qëndrojë për pesë minuta dhe më pas përgatiteni përsëri tiganin.

Ngrohni vajin e mbetur në zjarr të moderuar, më pas shtoni patatet me vezët dhe shikoni se si të piqen rreth buzës. Kur vëreni se korja është kapur në pjesën e poshtme, kthejeni me kujdes omëletën, pavarësisht se pjesa e brendshme është ende e lëngshme.

Lëreni omëletën të piqet nga ana tjetër për 3 deri në 4 minuta, më pas fikeni sobën, por lëreni në pllakë për 2 minuta shtesë. Pas kësaj, nxjerrim omëletën në një pjatë servirjeje të prerë në 6 ose 8 pjesë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore