Lajme

Olaf Scholz mirëpret Milei-n në Gjermani, mes protestave


Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka mirëpritur presidentin populist të Argjentinës, Javier Milei, për një takim të diskutueshëm dhe jashtëzakonisht të shkurtër në Berlin, pasi lideri përçarës pranoi një çmim nga një fondacion gjerman me lidhje me të djathtën ekstreme.

Protestuesit, disa që mbanin në duar pankarta ku shkruhej “Nuk ka tregti me despotët”, u përqeshën nga përtej portave të Kancelarisë së Scholz-it, ndërsa i vetë-përshkruari anarko-kapitalist doli nga limuzina e tij në vizitën e tij të parë në Gjermani si president.

Një konferencë shtypi e planifikuar u anulua në fillim të javës me kërkesë të ekipit të Mileit, tha zyra e Scholz, siç ishin nderimet ushtarake që janë zakon për një vizitë inauguruese.

Mediat gjermane i dhanë një mbulim të plotë njeriut që e quajtën Kettensägenmann (njeri me sharrë elektrike me zinxhir) për prirjen e tij për të tundur mjetin elektrik në mitingjet përpara zgjedhjeve të tij në 2023 për të sinjalizuar synimin e tij për të riparuar rrënjësisht qeverinë, ekonominë dhe shoqërinë e Argjentinës.

Vëzhguesit komentuan natyrën e çuditshme të takimit mes të rezervuarit, teknokratit Scholz dhe liberalit të zjarrtë Milei.

Scholz u përball me kritika nga brenda koalicionit të tij të udhëhequr nga qendra e majtë për ftesën e Mileit. Deputetja Deborah Düring e të Gjelbërve tha se presidenti ishte “diametralisht në kundërshtim me politikat dhe vlerat tona”.

Ajo i tha transmetuesit publik ARD se rëndësia e Argjentinës si një partner tregtar dhe interesi i Gjermanisë në lëndët e para të saj nuk duhet të zëvendësojë çështjet duke përfshirë “të drejtat e njeriut dhe standardet mjedisore”.

Argjentina ka rezervat e dyta më të mëdha në botë të litiumit, i cili është thelbësor për qëllimin e Gjermanisë për të rritur prodhimin e automjeteve elektrike, por ka qenë i lidhur me abuzimet e të drejtave të njeriut dhe shkeljet e mbrojtjes së tokës.

Zëdhënësi i Scholz-it Steffen Hebestreit pranoi përpara bisedimeve, të cilat në një orë ishin më të shkurtra se shumica me një udhëheqës të huaj, se “nuk mund të zgjedhësh me kë të ndërveprosh në politikën botërore”, ndërsa theksoi lidhjet e forta midis Berlinit dhe Buenos Aires.

Në një deklaratë të shkurtër pas takimit, Hebestreit tha se udhëheqësit kërkuan një përfundim të shpejtë të një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse tregtare midis BE-së dhe katër ekonomive të Amerikës së Jugut të njohura si Mercosur, e cila është kundërshtuar nga Franca.

Scholz veçoi mbështetjen e Milei-t për Ukrainën ndërsa ajo kërkon të zmbrapsë pushtimin në shkallë të plotë të Rusisë, duke vënë në dukje se ata të dy kishin marrë pjesë në një samit paqeje në Zvicër këtë muaj. “Të dy ranë dakord përsëri në bisedimet e tyre sot se Rusia ka fuqinë për t’i dhënë fund luftës së agresionit kundër Ukrainës,” tha Hebestreit.

Të shtunën, Milei mblodhi një çmim në Hamburg si një “reformator ambicioz” nga Shoqëria neoliberale Friedrich August von Hayek, e cila ka lidhje me Alternativën e së djathtës ekstreme për Deutschland (AfD).

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore